Odpowiedni ubiór dla niemowlaka

Jako, że małe dziecko nie powie nam, czy jest mu za ciepło czy też za zimno, rodzic musi samodzielnie podjąć decyzję o tym, jaki ubiór w danym momencie będzie dla jego pociechy najbardziej właściwy. Odzież niemowlęca musi być wygodna i wykonana z bezpiecznych materiałów. Druga kwestią jest to, aby nie było w niej za zimno ani też za ciepło dziecku. Jak w takim razie zapewnić mu komfort i nie narazić go na przeziębienie? Konieczne jest dopasowanie stroju do wieku, pór dnia i roku.

Jak ubierać dziecko w zależności od wieku i temperatury?

W przypadku okresu przejściowego, kiedy to pogoda jest bardzo zmienna i kapryśna, najlepiej jest ubierać dziecko zgodnie z metodą ubierania warstwowego, czyli na cebulkę. Lepiej jest ściągnąć zbędną warstwę, niż jej nie mieć i marznąc. Ubranka dla niemowląt powinny posiadać różne funkcje, zgodnie z potrzebami i oczekiwanymi najmłodszych. Po pierwsze muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, które zapewniają odpowiednią wentylację. Nie mogą one mieć żadnych ostrych ani też uczulających dziecko elementów. Konieczne jest to, aby ubranka były wygodne, przyjemne w dotyku i nie wywoływały żadnych podrażnień. Jeśli temperatura otoczenia wynosi od 20 do 21 st. C, to wystarczy założyć malcowi lekkie ubranie w postaci śpioszka i kaftanika czy body i spodenek. Przy wyższej temperaturze należy ubrać dziecko jeszcze lżej – przykładowo w same body. Jako, że w nocy temperatura w sypialni dziecka powinna być niższa, trzeba założyć dziecku pajacyk bez stóp i przykryć je kocem z poszewką czy lekką i przewiewną kołderkę. Dla wiercących się szkrabów zaleca się dodatkowo ubrać na stopy skarpetki. W przypadku chłodniejszego pomieszczenia należy ubrać dziecku śpiworek do spania.

Pora roku a wybór odzieży dla dziecka

Podczas chłodnych dni na wiosnę i jesień należy założyć dziecku czapkę bawełnianą, a zimą polarową lub wełnianą. Z kolei podczas ciepłych dni zaleca się zakładać na głowę dziecka czapkę z daszkiem z bawełny czy też chustę. Tak naprawdę to lepiej jest ubrać dziecko lżej niż za grubo, gdyż przegrzanie zwiększa ryzyko infekcji. W przypadku spacerów podczas opadów należy zadbać o nieprzemakalne ubranie. Dziecko należy ubierać tak samo grubo, jak siebie, a w przypadku zimnego dnia nałożyć mu o jedną warstwę więcej niż sobie. Jeśli kark dziecka jest zimny, to trzeba dołożyć jeszcze jedną warstwę ubrania czy przykryć pociechę kocem. Przy gorącym karku ściągamy mu jedną warstwę ubrań. Przy dzieciach chodzących i ruchliwych należy ubierać je bardzo lekko, dogotowując się do pogody.

No votes yet.
Please wait...