Pielęgnacja stóp niemowlaka – na co zwrócić szczególną uwagę?

Stopy to część ciała człowieka, która często jest zaniedbywana, a przecież spełnia bardzo ważne zadanie: ma zapewnić nam możliwość poruszania się przez długie dekady! Dlatego też nie można zaniedbywać pielęgnacji stóp już od najmłodszych lat. W jaki sposób pielęgnować stopy niemowlęcia i na co zwrócić szczególną uwagę?

W jaki sposób dbać o stopy dziecka?

Dbanie o dziecięce stópki to zadanie równie kompleksowe co w przypadku osób dorosłych – choć niektóre czynności wykonywane dla małych stópek są zastępowane przez inne działania w przypadku dorosłych. Jak dbać o stopy dziecka? Nie możemy zapominać o szeregu czynności: 

  • profilaktyce deformacji,
  • regularnym, prawidłowym skracaniu dziecięcych paznokci,
  • doborze odpowiedniego obuwia,
  • zachowaniu odpowiedniej higieny,
  • ćwiczeniach stóp.

Powyższe działania są wyjątkowo istotne, jeśli chcemy w prawidłowy sposób zadbać o dziecięce stópki. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że rozwiną się one prawidłowo i nie będą źródłem żadnych przykrych dolegliwości dla naszej pociechy.

Aby stopy były odpowiednio ukształtowane…

…należy zadbać o dobór dobrego obuwia! To jedna z najistotniejszych kwestii, jeśli idzie o pielęgnację dziecięcych stópek. Przede wszystkim należy zwrócić baczną uwagę na to, czy są one wykonane z dobrej jakości materiałów i oferują dziecięcej stópce dość przestrzeni dla prawidłowego rozwoju. Dziecięce obuwie nie powinno bowiem być zbyt ciasne, zwłaszcza w obrębie przedniej części stopy – tak, by maluch mógł swobodnie poruszać paluszkami. Jednocześnie, buciki nie powinny być za duże – luźne obuwie sprawi, że dziecko będzie dociskać paluszki do podeszwy, starając się utrzymać stopę w miejscu.

Pielęgnacja stóp dziecka

Wydawać by się mogło, że małe, dziecięce stopy nie potrzebują szczególnej pielęgnacji, jednak nie do końca tak jest. Przede wszystkim, należy zwrócić baczną uwagę na to, by nawilżać delikatną, dziecięcą skórę. Do tego celu doskonale sprawdzają się emolienty, które natłuszczają naskórek, a jednocześnie chronią go przed uszkodzeniami czy nadmiernym przesuszeniem. Gdy maluszek śpi, warto posmarować mu stópki – czynności tej należy jednak unikać za dnia, by dziecko nie poślizgnęło się przed wchłonięciem kremu.

Ćwiczenia są ważne

Dzieci rodzą się bez umiejętności chodzenia, a ich mięśnie – w tym również te znajdujące się w stopach – rozwijają się wraz z biegiem czasu. Właśnie dlatego należy dopilnować, by maluszek ćwiczył swoje stópki. Początkowo będą to głównie wymachy nóżkami w powietrzu, jednak wraz z rozwojem szkraba możemy liczyć na wykonywanie coraz szerszej gamy ruchów, które zapewnią mu możliwość harmonijnego rozwoju mięśni małych stópek.

Utarło się, że z dziecięcymi stópkami nie trzeba robić zbyt wiele – przecież ich skóra jest miękka i przyjemna w dotyku, a same nóżki uroczo pulchne i zaróżowione. Warto jednak pamiętać, że okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa to moment intensywnego rozwoju, a co za tym idzie – należy z dużym zaangażowaniem zadbać o dziecięce stópki.

No votes yet.
Please wait...