Pierwsze kroki dziecka – jak zadbać o jego stopy?

Dziecięce stópki wymagają odpowiedniego wsparcia już od pierwszego kroku. Jak o nie dbać, by były zdrowe?

Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecięcych stópek?

Stopy dziecka rozwijają się przez lata i dopiero w wieku nastoletnim osiągają swój ostateczny wygląd. Właśnie dlatego przez cały ten czas trzeba odpowiednio o nie dbać, ponieważ w przeciwnym razie będą narażone na powstawanie deformacji.

W pierwszych latach życia dziecka nie chodzi ono jeszcze tak, jak starszaki. W tym okresie u maluchów pojawiają się różne fizjologiczne wady stóp, na przykład płaskostopie czy stawianie stópek do wewnątrz. Nie należy jednak się ich obawiać, ponieważ w późniejszym wieku dochodzi do ich naturalnego skorygowania.

Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, jak dziecko chodzi, możemy zawsze skonsultować się z fizjoterapeutą albo ortopedą.

Chodzenie boso wspiera zdrowy rozwój stóp dziecka

Każdy rodzic powinien wiedzieć o tym, że stópki jego pociechy będą rozwijały się najlepiej wtedy, gdy będzie ono jak najczęściej chodziło boso. 

Wpływające na nie czynniki zewnętrzne jak faktura podłoża, brak ograniczeń w postaci butów czy skarpetek, powodują, że kształtują się prawidłowo. Można także zapobiegać wtedy różnym wadom stóp jak płaskostopie.

Warto zadbać o to, aby stópki dziecka były wystawione na różne rodzaje faktur, na przykład piasek, delikatne kamyczki, dywan, kafelki. Dostarczają one wtedy wrażenia sensoryczne, które wspierają rozwój psychomotoryczny.

Pierwsze buty do chodzenia dla dziecka – jakie wybrać?

Gdy maluch zaczyna stawiać swoje pierwsze kroczki, to moment, w którym trzeba kupić dla niego odpowiednie obuwie. Jakie buciki będą najlepsze?

Dobre obuwie dla dziecka powinno spełniać poniższe warunki:

  • Elastyczna, miękka podeszwa – powinna zginać się w miejscu, gdzie znajduje się przetoczenie stopy, czyli na około 1/3 długości.
  • Szerokie miejsce na palce – dzięki temu nie są one uciskane.
  • Sztywny zapiętek – dodatkowym plusem będzie watowana tylna okolica, by zapobiegać podrażnieniom skóry.
  • Naturalne materiały – najlepiej zdecydować się na buciki wykonane z materiałów jak skóra licowa, nubukowa, welurowa i unikać tych z tworzyw.
  • Płaski obcas – buciki powinny mieć też antypoślizgowe wykończenie z elastycznej gumy.
  • Wygodne zapięcie – najlepiej, aby buciki miały zapięcie na rzepy, aby łatwo dopasować ich szerokość do stópek.
  • Niski ciężar – buty powinny być lekkie, aby dziecko mogło łatwo stawiać w nich kroki.

Sprawdź zdrowe i bezpieczne buty dla najmłodszych dzieci w linii Mini First Steps od firmy Bartek: https://www.bartek.com.pl/buty-chlopiec-mini-first-steps

Pamiętaj również o odpowiednich ubraniach!

Aby nie zaburzyć prawidłowego wzrostu dziecięcych stópek, musimy również pamiętać o tym, że duże znaczenie mają właściwie dobrane ubrania.

Zbyt krótkie rajstopki, pajacyki czy śpioszki oraz obciskające skarpetki w negatywny sposób wpływają na stópki malucha. Powodują ich skrępowanie, dlatego dziecko nie może swobodnie nimi poruszać. To także może przyczyniać się do ich deformacji w przyszłości.

No votes yet.
Please wait...