Podpowiadamy, jak wybrać pościel do rozmiaru łóżeczka.

Jako że w niemowlaki i noworodki spędzają wiele godzin w łóżeczku, warto zadbać o stworzenie im optymalnych warunków do snu. Znaczenie ma to, z jakich materiałów została wykonana nie tylko kołdra i poduszka, ale też pościel. To właśnie ona będzie miała bezpośredni kontakt ze skórą podopiecznego, dlatego powinna być przyjemna w dotyku, bezpieczna, przyjazna skórze. Znaczenie ma nawet dobranie odpowiedniego rozmiaru pościeli. Jak widać, na uwadze trzeba mieć wiele czynników, aby znaleźć idealną pościel dla swojego dziecka.


W artykule dowiesz się:
Jakiej pościeli potrzebują najmłodsi?
Jaki będzie optymalny rozmiar łóżeczka i pościeli do niego
Jaka pościel dla starszych dzieci?
Jakiej pościeli potrzebują najmłodsi?


Małe dzieci rosną bardzo szybko, dlatego jeśli rodzic chce uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto od razu zainwestować w większą pościel. Zbyt mała i lekka szybko stanie się po prostu niepraktyczna, przestanie pełnić swoją nadrzędną funkcję. Warto mieć też na uwadze to, że przez pierwsze tygodnie życia dziecko tak naprawdę nie potrzebuje żadnej kołderki, wystarczy mu ciepłe ubranie, śpiworek. Pościel musi być wystarczająco duża, aby nie doszło do klasycznego problemu w postaci jej zwijania się, co ma miejsce już przy kilkumiesięcznym dziecku. Staje się ono coraz bardziej ruchliwe i wystarczy kilka kopnięć nogami, aby całkowicie zrzucić z siebie pościel.


Jaki będzie optymalny rozmiar łóżeczka i pościeli do niego?
W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzi się pościel do łóżeczka 100×135 cm. Nie należy przejmować się tym, że będzie większa od rozmiaru materaca. Stanie się to wręcz zaletą, bo umożliwi lepsze okrycie dziecka i zmniejszy ryzyko odkrycia się w nocy. Utrudnione wydostanie się spod pościeli w trakcie snu będzie wobec tego dodatkowym plusem. Mniejsze łóżeczka mają wymiary 120×60 cm i 120×80 cm, w ich przypadku minimalna wielkość poszwy powinna wynosić 75×100 cm i więcej. Do największych zalicza się modele mające wymiary pościel 100×135 i jednocześnie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż dziecko szybko rośnie i pozwoli to uniknąć zbędnych wydatków w najbliższej przyszłości. Na szczęście pościel 100×135 cm jest jednym z najpopularniejszych rozmiarów, dzięki czemu można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w kolorach i wzorach. Do zestawu dołączona jest poszewka na poduszkę o wymiarach 40×60 cm.


Jaka pościel dla starszych dzieci?
Przy wyborze pościeli zawsze powinno się mieć na uwadze wiek dziecka, rozmiar jego łóżka i to, w jaki sposób zachowuje się podczas snu. Obecnie rodzice mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w rozmiarach, kolorach, wzorach, rodzajach materiałów. Istotna będzie też wielkość materaca, konstrukcja łóżka i sposób jego zabudowy. Największym i zarazem uniwersalnym rozmiarem pościeli dziecięcej będzie 140×200 cm. Pod względem ekonomicznym zakup takiej pościeli to najlepsze rozwiązanie. Już trzyletnie dziecko potrzebuje większego łóżka, które będzie miało szerokości 70-90 cm i długość 140-180 cm. Najczęściej wybór pada na łóżko z materacem 80×160 cm, do którego należy dobrać pościel 120×160 cm. Z kolei do łóżka 90×180 cm o normalnej budowie zaleca się zakup pościeli 140×180 cm. Sprawdzi się w przypadku pięcio-, sześcio- i siedmiolatków. Ośmiolatkowi można już kupić łóżko z materacem o wielkości 90×180/200 cm, dobierając do niego pościel w rozmiarze 140×200 cm.
Autor: Karol Leśniewski
Mail: Karol_lesniewski333@gmail.com

No votes yet.
Please wait...