Podróż samochodem z dzieckiem.

przewoź dziecko w foteliku samochodowym

Podróżowanie samochodem z dzieckiem jest dziś naszą codziennością, dlatego warto zastanowić się nad tym czy na pewno zadbaliśmy o maximum bezpieczeństwa dla naszej pociechy.

Zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” art.39 ust.3 w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Przepisy te nakładają więc na nas obowiązek przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach lub siedziskach mających zwiększyć bezpieczeństwo podczas ewentualnego wypadku..

Aby jednak stosowanie fotelików przynosiło rzeczywistą poprawę bezpieczeństwa należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Używaj fotelika zgodnie z określoną wagą i wzrostem dziecka.

Każdy fotelik ma określony przedział wagowy lub wzrostowy, którego należy kategorycznie przestrzegać.

Zamontuj fotelik zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.

Zrobienie tego w nieprawidłowy sposób może wyrządzić więcej szkód niż brak fotelika!
Dzisiejsze foteliki mają ściśle określone sposoby mocowania. Zapoznaj się z instrukcją, jeżeli jej nie rozumiesz poproś kogoś zaufanego o pomoc.

Kontroluj stan zamocowania fotelika przed każdą podróżą.

Nawet jeżeli jesteś jedynym kierowcą samochodu, osobiście i bardzo uważnie zamontowałeś fotelik swojego dziecka, pamiętaj sprawdź czy jest tak nadal!
Wystarczy odrobina zamieszania aby zapomnieć o tym że poprosiłeś teściową o wyczyszczenie fotelika, a ta zupełnie nieświadoma po wyczyszczeniu ustawiła fotelik w fotelu samochodu nie zapinając go.

Nigdy nie przewoź dziecka w niezapiętym foteliku.

To często spotykany przejaw lenistwa i braku wyobraźni. Posiadanie fotelika i nie przewożenie w nim zapiętego dziecka jest niewytłumaczalne.

Jeżeli możesz kup nowy fotelik z dobrą oceną w testach.

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na nowy postaraj się o zakup z pewnego i wiarygodnego źródła. Używany fotelik może mieć za sobą wypadek drogowy co często wpływa negatywnie na bezpieczeństwo.

Używaj fotelika nawet wtedy gdy przejazd jest bardzo krótki!

Jeżeli choć raz pomyślałeś to tylko 2 ulice i wiozłeś swoje dziecko bez fotelika lub w niezapiętym foteliku popełniłeś wielki błąd. Bardzo duża liczba wypadków zdarza się właśnie w takich chwilach!

No votes yet.
Please wait...