Podsumowanie akcji „Pierwszy Wakacyjny Weekend”

Akcja dolnośląskiej Policji trwała od piątku do niedzieli. W tym czasie policjanci skontrolowali ponad 2600 pojazdów oraz około 240 pieszych. Podczas kontroli pojazdów policjanci    zwracali uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości, trzeźwość kierowców, przestrzeganie obowiązku zapinania pasów oraz stosowania urządzeń do przewozu dzieci.

Liczby jednak mówią same za siebie. Podczas tego weekendu policjanci ujawnili ponad 1630 wykroczeń, z których blisko połowa dotyczyła przekroczenia prędkości. Mimo wielu akcji dotyczących trzeźwości, mimo systemów pojawiających się wśród producentów pojazdów nadal policja zatrzymuje nietrzeźwych kierowców. I tym razem na drogach dolnośląskich policjanci zatrzymali 89 nietrzeźwych kierowców, którzy narażają zdrowie i życie nie tylko swoje i pasażerów ale wszystkich innych użytkowników dróg.

Od piątku do niedzieli na dolnośląskich drogach doszło do 26 wypadków drogowych, w których 31 osób zostało rannych a 3 osoby zginęły. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu st. asp. Paweł Petrykowski w rozmowie z nami zapewnił, że wśród ofiar nie było dzieci.

Kontrole dolnośląskich policjantów obejmowały także stosowanie urządzeń do przewożenia dzieci wymaganych prawem. Przypomnijmy, że ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi:

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.” – art. 39, pkt.3

Niestety podczas kontroli policjanci spotykali się z sytuacjami, w których nie tylko kierowcy lub pasażerowie nie stosowali pasów bezpieczeństwa ale „ podczas kontroli ujawniliśmy sytuacje, w których dzieci przewożone były bez zastosowania pasów bezpieczeństwa a także zdarzały się takie, w których mniejsze dzieci nie posiadały odpowiednich fotelików lub podstawek dostosowanych do ich wieku lub wagi” – mówi st. asp. Paweł Petrykowski.

Podczas minionego weekendu kontrolom poddawano także autokary. Jednakże akurat ta grupa pojazdów podlega ciągłej kontroli. We Wrocławiu na ulicy Ślężnej przy wzgórzu Andersa mieści się stały punkt gdzie Inspekcja Ruchu Drogowego wraz z Policją dokonują kontroli autobusów codziennie od 6:00 do 9:00 z wyłączeniem niedzieli. Ale jak zapewnia rzecznik KWP we Wrocławiu w razie potrzeby także w godzinach popołudniowych i w niedziele dokonywane są kontrolę autokarów na tzw. wezwanie, czyli po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Dzięki stałym kontrolom jakie są prowadzone na przestrzeni kilku lat stan techniczny autokarów uległ poprawie. Także sytuację, w których kierowca okazywał się nietrzeźwy w tej chwili są sporadyczne. Główną bolączką są jeszcze uchybienia w dokumentacji kierowców dotyczące takich informacji jak czas postoju, czas jazdy, częstotliwość przerw.” – mówi st. asp. Paweł Petrykowski.

Na koniec zestawienie liczb bo to mamy nadzieję najbardziej przemówi do użytkowników dróg:

2600 skontrolowanych pojazdów

1630 wykroczeń

800 wykroczeń dotyczących przekroczenia prędkości (około)

89 nietrzeźwych kierowców

26 wypadków drogowych

31 osób rannych

3 ofiary śmiertelne

 

Zanim włączysz silnik – włącz myślenie!!!

Dziękuję za rozmowę Rzecznikowi Prasowemu Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu  st. asp. Pawłowi Petrykowskiemu.

Adriana Ordecha – właściciel portalu www.BezpieczneDziecko.eu

 

 

 

No votes yet.
Please wait...