Policjanci przypominają o możliwości kontroli autokarów przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek

Parking przy Wzgórzu Andersa we Wrocławiu to miejsce gdzie można spotkać policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy w zawiązku z wzmożonymi zorganizowanymi wyjazdami na wakacyjny wypoczynek, jak co roku zorganizowali specjalny punkt kontroli autobusów. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Pamiętajmy, że sprawny autobus oraz wypoczęty i oczywiście trzeźwy kierowca są gwarancją bezpiecznej podróży.

W związku z trwającymi wakacjami funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu już od połowy czerwca br., w formie posterunku stałego utworzyli specjalny punkt kontroli i sprawdzają autokary, którymi dzieci,młodzież oraz dorośli mieszańcy naszego miasta wyjeżdżają na zasłużony wakacyjny na wypoczynek.

Jeśli opiekun lub rodzic przed wyjazdem nabierze jakiekolwiek podejrzeń, dotyczących niesprawności autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę czy kolonie, bądź też zachowania kierowcy wskazującego na to, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd. Należy wtedy natychmiast wezwać Policję, najlepiej ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w tym względzie nie może być żadnego, najmniejszego nawet pobłażania ze strony rodziców lub osób organizujących wyjazdy. Lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, albo nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji, gdy bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone.

Dlatego policjanci zapraszają do zgłaszania chęci poddania kontroli pojazdów, którymi zamierzamy podróżować m.in. autokarów i busów wycieczkowych. Funkcjonariusze przypominają również, że działania te realizowane są niezmiennie od kilku lat na parkingu przy ul. Ślężnej we Wrocławiu, tuż przy Wzgórzu Andersa. Policjanci w tym specjalnym mobilnym posterunku kontroli autokarów będą działać do końca wakacji. Codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 6:00 do 9:00. Natomiast w niedzielę i w innych niż określone godziny działania punktu funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki sprawdzenia autokarów wykonują po wcześniejszym uzgodnieniu czasu i miejsca pod numerem telefonu /071/ 340-36-20.

Do tej pory policjanci skontrolowali już ponad 100 autokarów i zaobserwowali, że z roku na rok stan techniczny pojazdów znacznie się poprawia. Podczas tych kontroli funkcjonariusze na szczęście ujawniali tylko drobne niesprawności techniczne pojazdów m.in. niewielkie wycieki płynów eksploatacyjnych lub spalone żarówki oświetlenia, a także w jednym przypadku nie do końca sprawnie działający układ hamulcowy. Część usterek kierowcy usuwają na miejscu, natomiast w pozostałych przypadkach policjanci zatrzymują dowody rejestracyjne i wtedy przewoźnik lub organizator zobowiązany jest podstawić inny sprawny technicznie autokar.

Pamiętajmy, że sprawny autobus oraz wypoczęty i oczywiście trzeźwy kierowca są gwarancją bezpiecznej podróży.

Autor: st. asp. Łukasz Dutkowiak – KWP we Wrocławiu

No votes yet.
Please wait...