Pomóż swojemu dziecku poznać „ABC Zdrowego Żywienia”

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Carrefour Polska w dniach 12-17 czerwca organizują w Warszawie bezpłatne wykłady i warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat. Zajęcia odbędą się w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „ABC Zdrowego Żywienia”. Zapisy do udziału w programie ruszyły w sobotę, 16 maja.

Program „ABC Zdrowego Żywienia” przygotowany przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, finansowany jest ze środków Fundacji Carrefour. Organizacja przeznaczyła na ten cel grant w wysokości 135 874 euro. Dzieci uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez ekspertów z SGGW, poznają m.in. zasady prawidłowego żywienia, skład produktów spożywczych, nauczą się komponowania pełnowartościowych posiłków i odczytywania etykiet produktów spożywczych.

Już od soboty, opiekunowie zgłaszać mogą udział w zajęciach dzieci w wieku 7-14 lat drogą mailową, wysyłając informację o chęci udziału na adres: abczywienia@sggw.pl. Liczy się kolejność zgłoszeń, ponieważ liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona. Więcej informacji o naborze znajduje się w zakładce Aktualności na stronie internetowej programu „ABC Zdrowego Żywienia” – www.abczywienia.pl. Wykłady i warsztaty odbędą się w dniach 12-14 czerwca na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, przy ul. Nowoursynowskiej 159 C – budynek 32 kampusu SGGW na Ursynowie.

Ponadto, w ramach prowadzonych działań edukacyjnych, w zajęciach udział wezmą także uczniowie dwóch stołecznych szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 69 z ul. Wiktorskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 73 z ul. Białostockiej. Wykłady i warsztaty dla nich odbędą się w dniach 15-17 czerwca. Podczas interaktywnych zajęć dzieci zgłębiać będą wiedzę z zakresu żywności i żywienia, kulinariów, higieny przygotowywania posiłków, świata zmysłów i dietetyki.

Nasz Wydział ma doskonałe zaplecze oraz kadrę naukową, doświadczoną w prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla najmłodszych – mówi dr hab. Jadwiga Hamułka, prof. SGGW z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, koordynator merytoryczny programu „ABC Zdrowego Żywienia”. Grupa dzieci i młodzieży z naboru otwartego oraz grupy ze szkół podstawowych przejdą cykl wykładów i warsztatów podzielonych na pięć bloków tematycznych. Podczas zajęć dzieci będą m.in. wykonywać eksperymenty kulinarne, obserwować pod mikroskopem mikroorganizmy wykorzystywane do produkcji żywności, sprawdzą też, ile kalorii spalają podczas różnych czynności. Przygotowaliśmy dla nich także szereg innych interaktywnych ćwiczeń, dzięki którym poznają zasady prawidłowego odżywiania i nauczą się przygotowywać zdrowe posiłki – dodaje dr hab. Jadwiga Hamułka, prof. SGGW.

Program „ABC Zdrowego Żywienia” jest częścią kampanii „Z miłości do Zdrowia” w Carrefour Polska, która promuje zdrowy styl życia i prawidłowy sposób odżywiania. Efektem realizacji programu edukacyjnego, w którym udział biorą dzieci i młodzież, a jesienią tego roku wezmą udział również osoby w wieku 65+, będzie podniesienie świadomości żywieniowej, sprzyjającej kształtowaniu właściwych zachowań żywieniowych i wyeliminowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych wśród tych dwóch grup populacyjnych, które są najbardziej narażone na występowanie chorób dietozależnych. Ważnym aspektem programu

ABC Zdrowego Żywienia” jest też uczestnictwo w zajęciach osób wywodzących się ze środowisk o trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

W realizację programu „ABC Zdrowego Żywienia” zaangażowani są dyrektorzy i pracownicy hipermarketów Carrefour. Sklepy sieci dostarczają m.in. produkty spożywcze niezbędne do przeprowadzenia zajęć.

Carrefour rozumie jak poważnym i powszechnym problemem jest niewłaściwe odżywianie się wśród dzieci i młodzieży, dlatego jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się w inicjatywy, takie jak program „ABC Zdrowego Żywienia”. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Carrefour uda nam się przeprowadzić zajęcia edukacyjne w Warszawie dla kilkudziesięciu dzieci, a w skali ogólnopolskiej nawet dla kilkuset, ponieważ poza stolicą, program realizowany jest w Trójmieście, Olsztynie, Przasnyszu, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu – mówi Guillaume de Colonges, Prezes Carrefour Polska.

Oprócz organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i osób starszych, realizatorzy programu publikują na stronie internetowej www.abczywienia.pl materiały edukacyjne, dzięki którym każdy zainteresowany może poznać zasady prawidłowej diety.

No votes yet.
Please wait...