Poznaj „Zwierzaki świata”

Świat zwierząt od zawsze fascynuje dzieci. Te egzotyczne mogą poznać głównie w zoo, ale także dzięki programom telewizyjnym, albumom i książkom – m.in. tej autorstwa Martyny Wojciechowskiej: „Zwierzaki świata”. Dla najmłodszych fanów zwierząt Empik wraz ze słynną podróżniczką i dziennikarką przygotował pod marką „Martyna KIDS” kolekcję akcesoriów szkolnych „Zwierzaki świata”.

Bohaterami kolekcji są: dzielny słonik Fusi z Kenii, kochająca cały świat hipopotamica Jessica oraz Happy, szczęśliwy orangutan z Borneo. Jakie na co dzień są „Zwierzaki świata”?

Happy, orangutan z Borneo

Orangutany to niezwykle łagodne i przyjacielskie zwierzęta. Występują wyłącznie w Azji Południowo-Wschodniej: na Borneo i Sumatrze. Niestety rozwój cywilizacji i niszczenie ich królestwa, czyli lasów, nie sprzyja populacji. Jeszcze sto lat temu na Borneo i Sumatrze żyło 230 tys. orangutanów, dziś jest ich zaledwie 62,5 tys.

Jaki jest orangutan Happy, bohater książki Martyny Wojciechowskiej „Zwierzaki świata” oraz kolekcji pod marką „Martyna KIDS”? Na pewno, jak pozostałe orangutany, miód wybiera nie łapą, a patykiem. Z gałęzi potrafi wytwarzać proste narzędzia. Patyki służą mu do kopania, drapania siebie i swoich towarzyszy, a także pomagają w jedzeniu. Orangutany bardzo szybko się uczą. Potrafią na przykład rozwiązać najbardziej skomplikowany supeł i… wskoczyć do zacumowanej nieopodal łodzi.

Hipopotamica Jessica, która kocha cały świat

Pomimo tego, że hipopotamy swoim wyglądem przypominają świnie, nie mają z nimi nic wspólnego. Ich najbliżsi żyjący krewni to walenie: wieloryby, morświny i delfiny. W ciągu dnia najczęściej pozostają w wodzie, by po zmierzchu skubać trawę na pobliskich łąkach. W poszukiwaniu soczystych źdźbeł potrafią się zapuścić w głąb lądu nawet do 8 kilometrów!

Sympatycznie hipcie to zwierzęta inteligentne i bardzo ciekawe świata. Dzięki dobrej pamięci i umiejętności kojarzenia faktów potrafią zapamiętać tereny, na których na nie polowano. Pomimo pokaźnych rozmiarów potrafią biec z prędkością… strusia – do 50 km/h. Co prawda najszybszy na świecie struś potrafi osiągnąć wynik lepszy o 20 km/h, ale tylko w przypadku zagrożenia.

Dzielny słonik Fusi z Kenii

 Słonie to największe ssaki lądowe. Ktoś kto zwraca nam uwagę, że „poruszamy się jak słoń” myli się, jeśli na myśli ma ociężałość. Słonie pomimo swojej ogromnej wagi są szybkie i zwinne. Poruszają się niemal bezszelestnie. Spody ich stóp są wyścielone grubą i sprężystą poduszką z tkanki łącznej, która bardzo przypomina galaretę. Dzięki temu kilkutonowy ciężar rozkłada się tak równomiernie, że na twardym podłożu próżno szukać śladów słonia. Co ciekawe ogromny słoń biega szybciej niż człowiek. Jego prędkość marszowa wynosi 8-9 kilometrów na godzinę. Dziennie pokonuje on odległość około 80 kilometrów.

 Słonie mają bardzo słaby wzrok, za to doskonały słuch i węch, a także pamięć. Trąba służy słoniowi nie tylko jako nos, ale także i ręce. Z jej pomocą słoń potrafi podnieść z ziemi przedmiot wielkości monety, ale także miotać na wysokość kilku metrów zwierzętami wielkości człowieka, jeśli odważą się go zaatakować.

Dzięki kolekcji „Zwierzaki świata” dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się z sympatycznymi: Happy’m, Jessicą oraz Fusi’m i nauczyć się wiele o ich codziennym życiu w naturalnym środowisku.

Kolekcja dostępna w Empiku utrzymana jest w słonecznych, pogodnych barwach egzotycznych krain, w których zamieszkują książkowe zwierzaki.

 

No votes yet.
Please wait...