Prawdziwa wiedza od piaskownicy

Wiosna – choć się spóźniła, to który maluch dziś ma jej to za złe? Przyniosła ze sobą słoneczną pogodę, która sprzyja spacerom i zachęca do zabaw na świeżym powietrzu, w trakcie których maluchy „krok po kroku” zdobywają cenną wiedzę o świecie.

 

 

 

Dzieci to mali odkrywcy, a wycieczka do zoo, krótki spacer, czy pobyt na placu zabaw to dla nich nie lada frajda. Przebywanie na zewnątrz umożliwia organizowanie zabaw badawczych, w trakcie których najmłodsi nie tylko świetnie się bawią, ale także kolekcjonują cenne informacje.

 

Często widzimy, jak maluchy co kilka kroków przykucają nad kamieniami, patyczkami czy liśćmi o ciekawych kształtach, które chętnie biorą do rąk. Dorośli nie powinni im tego zabraniać, ponieważ przez bezpośredni kontakt ze „skarbami przyrody” dzieci poznają ich cechy i właściwości, a w wyniku prostych eksperymentów mogą same znaleźć opowiedz na pytanie o przyczyny obserwowanych zjawisk.

 

Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest piaskownica. Wsypywanie piasku do pojemników, przesypywanie przez sitko, przesiewanie przez palce, to tylko nieliczne z zabaw dzięki którym maluchy stopniowo odkrywają jego cechy oraz obserwują relacje przyczynowo- skutkowe zachodzące w ich najbliższym otoczeniu. Warto skropić piasek odrobiną wody, aby dzieci zobaczyły jak zmienia się jego konsystencja. Maluchy z przyjemnością będą go ugniatać, lepić, uklepywać i formować rozmaite kształty, a przy okazji zaobserwują, że mokry piasek jest cięższy od suchego, albo że z suchego nie da się zbudować zamku czy babki. Proste eksperymenty rozwiną zdolność planowania i przewidywania, a także zaspokoją dziecięcą ciekawość. Do tego celu przydadzą się maluchom solidne narzędzia, takie jak łopatka czy foremki, które pomogą radośnie spędzić czas w piaskownicy oraz wzbogacą badawcza zabawę. Firma Wader-Woźniak w swojej kolekcji letnich produktów proponuje najmłodszym letni komplet, w skład którego wchodzą: solidna przyczepa, kolorowe wiaderko, grabki, łopatka oraz foremki. Taki bezpieczny i wytrzymały zestaw niewątpliwie umili dzieciom ich eksperymentowanie.
Dzieci to poszukiwacze przygód, ciekawe świata i spragnione wiedzy. Warto wykorzystać pierwsze promienie wiosny i zabrać je na spacer lub zaprosić do zabawy w piaskownicy, która jest dla maluszków prawdziwą kopalnią wiedzy.

No votes yet.
Please wait...