Przedszkole w miejscu pracy?

Dla pracującego rodzica przedszkole dla dziecka jest absolutną koniecznością. Czasem jednak nie wiadomo kto gorzej znosi rozłąkę na czas pracy – dziecko, czy właśnie rodzic, który zamiast skupić się na obowiązkach, myśli tylko o tym co jego pociecha robi i czy aby na pewno jest bezpieczna. Są jednak rodzice, którzy nie mają takich rozterek – to ci, którzy mają możliwość korzystania z przedszkola w miejscu pracy.

 Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

W Polsce przyzakładowych żłobków i przedszkoli jest coraz więcej, choć ich ilość nadal jest niewielka. Dużo firm wciąż boi się wysokich kosztów oraz uważa, że taki rodzaj pomocy pracownikom nie jest potrzeby, ponieważ istnieją przedszkola publiczne.

Na szczęście coraz więcej firm pokazuje ludzką twarz i wykazuje się zrozumieniem dla potrzeb i problemów pracownika. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że przyzakładowe przedszkole lub żłobek, może przynieść im wiele korzyści. Zaczynając od tego, że więcej osób będzie chciało podjąć pracę w ich firmie, przez to, że pracownicy będą bardziej lojalni oraz związani z firmą, aż po oczywistą większą wydajność pracowników, którzy nie musząc się martwić o dziecko, będą mogli zająć się w pełni swoimi obowiązkami, a co za tym idzie będą bardziej kreatywni i zaangażowani.

Uczelnie przyjazne rodzicom

Mówiąc o punktach opieki tworzonych w miejscach pracy, nie można mieć na myśli jedynie przedszkoli czy żłobków powstałych przy firmach. Konkurs Dobrych Praktyk „Uczelnia przyjazna rodzicom” ma na celu wybranie uczelni, które najlepiej umożliwiają pogodzenie studiującym rodzicom wychowania dziecka ze zdobywaniem wiedzy i pracą naukową. Tytuł „Uczelni Przyjaznej Rodzicom” jury przyznaje na podstawie wypełnionych przez uczelnie ankiet. Wśród pytań, na które uczelnia musi odpowiedzieć, znalazły się m.in.:

  • Czy w Regulaminie Studiów Państwa Uczelni znajdują się zapisy regulujące status studentów/studentek lub doktorantów/doktorantek będących rodzicami?
  • Czy studentka lub doktorantka, po urodzeniu dziecka lub wychowująca małe dziecko, może skorzystać z Indywidualnej Organizacji Studiów?
  • Czy możliwość  Indywidualnej Organizacji Studiów z powodu konieczności opieki nad małym dzieckiem  dotyczy także studentów lub doktorantów będących ojcami?
  • Czy istnieją specjalne świadczenia pieniężne przysługujące studentom/studentkom  lub doktorantom/doktorantkom z tytułu urodzenia lub opieki nad małym dzieckiem?
  • Czy w budynkach Państwa Uczelni znajdują się podjazdy dla wózków, windy?
  • Czy na Państwa Uczelni są wydzielone miejsca dla matki karmiącej piersią?
  • Czy Państwa Uczelnia posiada punkt przedszkolny, przedszkole lub żłobek?

Wśród uczelni, które zostały wyróżnione w tym konkursie, znalazł się Uniwersytet Łódzki, przy którym w 2012 roku zostało otworzone przedszkole, do którego uczęszczać mogą dzieci zarówno pracowników naukowych jak i studentów. Warto zwrócić na to uwagę wybierając studia.

Oprócz tego może być to istotny element przy wyborze miasta, w którym postanowimy osiąść na stałe. Przeglądając oferty pracy w Łodzi  http://www.grafton.pl/oferty-pracy/lodzkie/ zauważymy, że miasto to nie tylko dba o politykę prorodziną, ale i dynamicznie się rozwija.

No votes yet.
Please wait...