Przypadkowe zażycie leków – co robić aby zapobiegać?

Lekarze i pacjenci przyzwyczaili się do przyjmowania lekarstw na wszelkie problemy, niezależnie od tego, jak istotny jest problem. Reklama medialna często promuje stosowanie leków, parafarmaceutyków i suplementów diety bez oporów. Jeśli w naszym domu są małe dzieci, może istnieć realne zagrożenie, że jeden z tych specyfików wpadnie w ręce naszej ciekawskiej pociechy.

Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na przypadkowe zatrucia i jak im zapobiegać?
Małe dzieci są bardziej narażone na przypadkowe narażenie na leki niż starsze dzieci. Największa częstotliwość zatruć ma miejsce w wieku od 1 do 2 lat, a zatrucia lekami w latach nastoletnich są często zamierzone lub są wynikiem przypadkowego przedawkowania. Młodsze dzieci wkładają do ust wszystko, co wpadnie w ich ręce. Jest to dla nich normalny sposób na poznawanie świata. Leki przeciwbólowe są najczęstszą przyczyną zgonów z powodu przypadkowych zatruć lekowych u dzieci, dlatego nie należy bagatelizować ich ukrycia przed zasięgiem rąk dzieci. Wszystkie leki, witaminy itp. powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dziecka, podobnie jak chemikalia i kosmetyki. Nabywając nowe środki, należy zachowywać opakowania i ulotki do nich dołączone, co może być bardzo pomocne przy podejrzeniu zatrucia. Dla bezpieczeństwa warto zapoznać się z ulotkami i opiniami, sprawdzając wykaz leków.

Objawy i postępowanie w razie zatrucia
Jeśli jesteśmy pewni, że dziecko zażyło jakiś lek, bacznie obserwujmy jego stan – chociaż wydaje się stabilny, może się to szybko zmienić. Chcemy rozpocząć leczenie jak najszybciej, aby zmniejszyć ryzyko trwałego uszkodzenia lub śmierci. Niestety, objawy przedawkowania leków mogą nie być konkretne. Najczęściej obejmują: nudności i wymioty, biegunkę, niskie ciśnienie krwi, niskie tętno, skurcz mięśni brzucha, utratę równowagi, omdlenie. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko przyjęło lek na receptę lub bez recepty, natychmiast sprawdźmy wszystkie możliwe opakowania lub ulotki – czy nie zawierają informacji, co robić w sytuacji przypadkowego spożycia oraz czy nie zostały wymienione objawy. Skład może być istotny i pomocny dla dalszego postępowania lekarzy. Dla pewności, zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Możemy na tym etapie zostać wypytani o wszelkie środki, jakie dziecko zażyło w ciągu ostatnich 24 godzin oraz o to, jakie w tym czasie miało objawy i reakcje alergiczne. Jeśli dziecko zostanie zawiezione na pogotowie pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą opakowania po lekach – w stresie możemy zapomnieć ich nazw, a różne środki mogą wymagać innego postępowania.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...