Sandałki, klapki, a może tenisówki – jakie buty dla dziecka wybrać?

Wybór butów dziecięcych to dla rodzica nie lada wyzwanie! Stopa dziecka kształtuje się nawet do 7 roku życia, dlatego wybór odpowiedniego – wygodnego i oddychalnego obuwia to ważne zadanie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie buty będą najlepsze dla Twojego szkraba.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia?
Przy wyborze butów dla dziecka, czy to sandałów, klapków czy tenisówek warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich jest elastyczność i sprężystość podeszwy. Sprawdź, czy zgina się ona w miejscu naturalnego zginania się stóp. Jeśli tak, to pierwsze kryterium masz za sobą. Kolejną ważną cechą jest materiał, który powinien być dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Wybierając więc buty na lato, zwróć uwagę na to, czy pochłaniają pot. Dzięki temu ograniczysz ryzyko rozwoju grzybicy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butów ze skóry naturalnej. Poza tym obuwie dla dziecka powinno być lekkie, szerokie w palcach, dopasowane na pięcie i nowe. Unikaj więc zakładania dziecku obuwia po starszym rodzeństwie, ponieważ może to powodować odkształcenia stopy, zaburzając jej prawidłowy rozwój.

Buty dla dziecka na lato
Lato w Polsce pod względem atmosferycznym jest zróżnicowane, dlatego warto mieć w zanadrzu obuwie dziecka dostosowane do różnych warunków pogodowych, aby nie ograniczać malca w poznawaniu świata. Przygotuj się więc na ciepłe dni, wybierając wygodne sandały, jak i na deszczowe, kupując kalosze. W wyborze sandałów zwróć uwagę na stopień zabudowania i zastosuj zasadę – im mniejsze dziecko tym bardziej zabudowana pięta i palce. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych urazów.

Buty dla aktywnego dziecka
Zastanawiasz się jakie buty dla dziecka aktywnego będą najlepsze? To zależy od wieku i jeśli maluch nie ukończył jeszcze pięciu lat, to koniecznie postaw na sztywny zapiętek, stabilizujący piętę. Starszym dzieciom natomiast możesz spokojnie pozwolić na otwarte sandałki – zarówno na pięcie, jak i na palcach. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na przód buta, który powinien być lekko uniesiony. Ważne jest również to, aby buty były nieco większe – w przypadku butów sportowych nawet o 10 mm, zaś dla sandałów 5 mm. Postaw na skórzane lub zamszowe modele.

Buty do przedszkola i po domu

Dzieci z reguły spędzają dużo czasu w przedszkolu, dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednie obuwie także w tym miejscu. Możesz postawić na sandałki ze skóry, w których dziecko biega po podwórku, jak i na materiałowe kapcie. Pamiętaj jednak o usztywnionej pięcie. W domu zaś możesz pozwolić malcowi na chodzenie na bosaka lub w skarpetkach antypoślizgowych, jeśli masz miękkie dywany. W innym wypadku postaw raczej na sandałki lub kapcie, ponieważ chodzenie po twardym podłożu może przyczynić się do problemów zdrowotnych związanych ze stopami, stawami kolanowymi, a nawet biodrowymi i kręgosłupem. Buty dla dziecka są ważnym, o ile nie najważniejszym elementem ubioru. Zadbaj więc o to, aby wybrać odpowiednie i bez obaw. Stosując powyższe rady z pewnością wybierzesz dobrą opcję i ograniczysz wszelkie negatywne skutki źle dopasowanych butów.

No votes yet.
Please wait...