Scrapbooking – kreatywna, prosta i nieograniczona zabawa z dzieckiem

Jeżeli szukasz świeżych pomysłów na kreatywną zabawę z dzieckiem, poznaj scrapbooking – prostą, a jednocześnie nieograniczoną w efektach technikę rękodzieła. Razem z dzieckiem staniecie się wytwórcami niemalże artystycznych projektów, a wyniki waszej pracy okażą się pamiątką na całe życie. Do dzieła!

 

Skrawki tworzą całość

Choć nazwa scrapbooking nadal nie jest powszechnie rozpoznawalna, większość z nas doskonale kojarzy tę technikę z przedszkola, szkoły, filmów czy opowiadań. W ścisłej definicji i tradycji chodzi przede wszystkim o tworzenie własnoręcznie ozdobionych albumów ze zdjęciami. Obiegowo ze „scrapkami” łączy się także projektowanie własnych zaproszeń, laurek czy kartek z życzeniami.

 

Ozdoby wytwarza się z, jak wskazuje angielska nazwa, skrawków (papieru). Aby zająć się scrapbookingiem, wystarczą jedynie nożyczki, kolorowy papier i klej. Im bardziej pomysłowy projekt, tym większy zasób narzędzi i gadżetów jest potrzebny. W sklepach stacjonarnych i w Internecie znajdziesz również takie dodatki jak dziurkacze, pieczątki, specjalne farby i pisaki, kolorowy proszek oraz mnóstwo innych gadżetów.

Nie ma jednej „szkoły” scrapbookingu, a możliwości twórcze są praktycznie nieograniczone. Technika ta największą popularność zdobyła w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce nie brakuje jej entuzjastów. Przykładowo, pary młode często nie poprzestają na gotowych wzorach zaproszeń na ślub i zamawiają personalizowane, spójne z „motywem przewodnim” ręcznie zdobione warianty. Goście wybierający się na urodziny czy rocznicę ślubu także chętnie kupują kartki handmade, wydając nieduże pieniądze lub po prostu tworząc je w domowym zaciszu.

scrapbooking z dzieckiem

Scrapbooking aż się prosi, by wykorzystać go w procesie wychowawczym dziecka. Jeżeli zajmujesz się profesjonalną opieką lub jesteś rodzicem szukającym dobrych pomysłów na zabawę – warto czym prędzej chwycić za papier i nożyczki!

scrapbooking - zabawa z dziecmi

 

Kreatywnie i radośnie

Scrapbooking kryje w sobie wszystko, czego potrzebuje dziecko poznające świat. Wycinanie i przyklejanie skrawków oraz ozdób uczy kolorów, kształtów i podstawowych procesów manualnych. Rozwija wyobraźnię, jednocześnie nie krępując żadnymi schematami. To trochę jak rysowanie, malowanie czy lepienie z plasteliny – z tą różnicą, że powstające dzieło bywa jeszcze trwalsze.
Dziecko, łącząc kilka elementów, może w parę chwil stworzyć laurkę na dzień babci, nauczyciela czy mamy. Młodszym podopiecznym można po prostu pozwolić na klejenie. Starsze i wprawniejsze manualnie dzieci nie będą miały problemu z samodzielnym wycinaniem i projektowaniem. Efektem ich pracy będą jedyne w swoim rodzaju albumy.

 

 

Co w sytuacji, kiedy Ty masz problem z wycięciem równego serduszka lub kwiatka (a to się nam, dorosłym, często zdarza)? Nie ma problemu! W takich sklepach, jak SkarbnicaPomysłów.pl znajdziesz dziesiątki wykrojników i dziurkaczy z mniej lub bardziej popularnymi wzorami; od kwiatów i aniołków, przez napisy z życzeniami i dedykacjami, po motylki i bombki. Jak łatwo się domyślić, z pomocą takich gadżetów wraz z dzieckiem stworzycie kartkę lub album na wszystkie święta i ważne okazje.

Papier do scrapbookingu od SkarbnicaPomyslow.pl
Jeżeli razem z dzieckiem pragniecie przygotować naprawdę profesjonalne i estetyczne dzieła, możecie zamówić specjalne dziurkacze brzegowe, czyli proste urządzenia pozwalające ozdabiać boki kartek konkretnym wzorem koronkowym.

 

Dzięki wspólnej zabawie przy scrapbookingu dziecko:

  • uczy się wycinać, kleić i łączyć papierowe elementy;
  • poznaje podstawy designu, poprzez zabawę kształtując swój gust;
  • projektuje i wciela w życie nieskrępowane niczym pomysły zdobnicze;
  • ma kontakt z analogowym nośnikiem – obcuje z kolorami, fakturami, realnymi przedmiotami;
  • nabiera wprawy w pracach ręcznych;
  • tworzy albumy, kartki i laurki, którymi zaskoczy bliskich i które stają się pamiątką na całe życie.

 

 

Od czego zacząć

Czytając ten wpis, zaczynasz się zastanawiać, czy to na pewno dla Was? Pomyśl tylko: ta zabawa nie wymaga dużych nakładów finansowych, sporej przestrzeni czy wyspecjalizowanych umiejętności. Scrapbooking można uprawiać w wieku 3 i 93 lat, jak zresztą często się dzieje. Zamiast przed tabletem czy telewizorem dziecko chwyta w dłoń papier, klej i nożyczki. Ponieważ tu nie ma określonych reguł i barier, może wycinać i wyklejać to, co chce. Im więcej skrawków papieru, tym lepiej.

 

scrapbooking - kreatywna zabawa z dziecmi

Zachęcisz dziecko do zabawy, dostarczając mu w pierwszej kolejności kilka przygotowanych elementów. Na start – zero trudnych zadań. Pokazując kilka wycinków, np. serduszka i kwiatki, pozwól wybrać i przykleić je w dowolnym miejscu. Poświęć ładny kawałek ozdobnego papieru lub fotografię. To pierwszy krok w stronę przyszłych laurek i albumów, potrzeba jedynie czasu i odrobinki cierpliwości.

 

Jeżeli młody człowiek załapie bakcyla i zauważy, że wszystko jest w jego rękach, a skrawków nie brakuje, nieskrępowana wyobraźnia pokieruje go dalej. Pamiętaj, aby strzec go przed skaleczeniem lub spożyciem kleju – innych zagrożeń zasadniczo nie ma. Wraz z rozwojem dziecka, w późniejszym wieku, możesz zachęcić je do ozdabiania albumów i tworzenia własnych książek – na przykład „pamiętniczków”. Oto definicyjny scrapbooking na najwyższym poziomie!

 

Twoje dziecko kocha rysować i malować? To wspaniale! Scrapbooking jest bowiem tylko jedną z technik, którą można wpleść do innych codziennych zabaw. Tym artykułem nie zamierzamy sugerować Wam rezygnacji ze wszystkich rozrywek i namawiać do wykupienia całego sklepu z wykrojnikami i gadżetami do zaawansowanych prac. Po prostu warto wprowadzić dziecko w świat kreacji, projektowania, tworzenia w duchu handmade, DIY. To procentuje w przyszłości większą pomysłowością i samodzielnością, na przykład podczas drobnych remontów czy wymyślania symbolicznych prezentów.

 

Kilka akapitów wyżej wskazaliśmy na to, co zyskuje dziecko. Ty, po poznaniu scrapbookingu bliżej, przekonasz się, że to tania, prosta, nieograniczająca i zaskakująco efektowna zabawa, która może przerodzić się w pasję na całe życie.

 

Pełny, kreatywny i ciekawy asortyment produktów do skrapbookingu znajdziesz w sklepie internetowym www.skarbnicapomyslow.pl.
Skarbnicapomyslow.pl – to największy sklep internetowy oferujący materiały do scrapbookingu, papiery do scrapbookingu, wycinanki z tektury, kwiaty papierowe, materiały z pianki foamiran i wiele wiele innych
No votes yet.
Please wait...