SOS Wioska Dziecięca w Biłgoraju obchodzi 30. urodziny w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju odbędą się uroczyste obchody z okazji 30. rocznicy istnienia wioski. Tego dnia przypada również Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który ma na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego oraz poprawę losu dzieci odrzuconych i osieroconych. Dodatkowo obchody Jubileuszu zostaną połączone z radosnym piknikiem z okazji Dnia Dziecka, będzie sportowo i na wesoło, bo jak głosi hasło kampanii zorganizowanej z okazji jubileuszy SOS w Polsce: „Aby stać się dorosłym trzeba najpierw być dzieckiem”.

plakat

Podczas wydarzenia Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce chce zaprezentować czego udało się dokonać przez te 30 lat. Chce pokazać drogę swoich podopiecznych, porzuconych i osieroconych dzieci, które w SOS Wioskach Dziecięcych odnalazły dom pełen miłości. Chce pokazać jak rodzice SOS zadbali o to by dzieci po trudnych przejściach znów mogły być szczęśliwe i stać się samodzielnymi dorosłymi. Oprócz części oficjalnej, podczas której zostaną również nagrodzeni długoletni pracownicy i przyjaciele wioski odbędzie się między innymi Spartakiada Sportowo- Integracyjna, piknik rodzinny, a także występy artystyczne.

Do SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju trafiłam jako dziewięciomiesięczny niemowlak. Moja biologiczna matka nie mogła mnie wychowywać, ojca nigdy nie poznałam. Moją mamą SOS została Basia, to właśnie ją i tylko ją nazywam „mamą”. Ona nauczyła mnie żyć. Pokazywała świat. To jej zawdzięczam beztroskie dzieciństwo pełne psot, śmiechu i miłości. Pracuję w przedszkolu specjalnym, rehabilituję niepełnosprawne dzieci. Głęboko wierzę w to, że jeżeli uczyni się coś dobrego to dobro na pewno do nas wróci. Ja w SOS Wiosce Dziecięcej odnalazłam dom, miłość i szczęście. Teraz staram się pomagać innym. Jak moja mama Basia.”- mówi trzydziestoletnia Maria Borowiec, była podopieczna SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju.

Podczas trzech dekad obecności Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce zostały także zbudowane kolejne trzy wioski w Kraśniku, Siedlcach i Karlinie, w których schronienie znalazły najbardziej potrzebujące dzieci. Setki z nich to już samodzielni dorośli, którzy założyli własne rodziny, odnieśli zawodowe sukcesy. Ich historie są różne, ale wszyscy przebyli długą drogę, niosąc ciężki bagaż doświadczeń. Teraz jednogłośnie mówią, że Wioski SOS odegrały w ich życiu kluczową rolę.

„Kiedy dzieci do mnie przychodziły – wszystkie po traumatycznych przejściach – to w dzień bardzo chciały czuć moją opiekę, chciały za wszelką cenę, by ktoś je akceptował takimi jakie są, a w nocy miały koszmary i złe sny. Wtedy byłam przy nich, żeby przytulić albo tylko głaskać, bo wiele z nich nie umiało się przytulać. Trzeba było lat, by powiedziały do mnie „mamo”. Najbardziej jestem dumna z tego, że mają własne rodziny, swoje dzieci, pracę, że są samodzielni”- mówi Pani Danuta Mama SOS, która w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju pracuje już 30 lat.

W czasie uroczystości Stowarzyszenie chce podziękować długoletnim pracownikom, którzy wychowali aż trzy pokolenia pozbawionych opieki rodzicielskiej dzieci oraz wszystkim osobom o wielkich sercach, które przez lata wspierały organizację. Wśród zaproszonych gości znajdują się, między innymi:

Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, Starosta Powiatu Biłgorajskiego Marian Tokarski, Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan, Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, Posłowie na Sejm RP Genowefa Tokarska i Krzysztof Michałkiewicz, oraz przedstawiciele firm, które przez lata wspierają Stowarzyszenie tj. Auchan Polska, Dr. Oetker, Oriflame. A także przedstawiciele lokalnych firm, które współfinansują Jubileusz: Bank Spółdzielczy w Biłgoraju, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, Bank BGŻ Oddział Biłgoraj, Nadleśnictwo Biłgoraj, Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Model Opakowania Sp. z o.o., Ambra S.A., Mars Dystrybucja Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego Kapka, Ciastkarnia Teresy i Czesława Obszyńskich, Cytrus sp.j. Hurtownia owoców i warzyw, Hurtownia Mięsa, Wędlin i Drobiu Kudełka Anna i Augustyn.

Jubileusz 30-lecia dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz Gminy Miasto Biłgoraj.

Wszystkich już dziś serdecznie zapraszamy! SOS Wioska Dziecięca w Biłgoraju, ul. Zielona 132

No votes yet.
Please wait...