Światowy tydzień wiedzy o Antybiotykach – Stosuj Rozważnie!

Dziś rozpoczyna się światowy tydzień wiedzy o Antybiotykach. W dniach 16 – 22 listopada 2015 roku WHO przeprowadza kampanie mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej w kwestii antybiotykoterapii.

Według WHO antybiotykoodporność jest w tej chwili jednym z największych zagrożeń światowego zdrowia.

antybiotyki

Warto przy okazji tego tygodnia odpowiedź sobie na kilka pytań:

Czy nie jest tak, że większość z nas idąc do lekarza po kilku dniach wyczerpującej gorączki, uporczywego kataru, kaszlu i bólu głowy i gardła oczekuje od „Doktora” recepty z antybiotykiem, który szybko postawi nas na nogi??

Czy nie jest tak, że idąc do lekarza po tygodniu zmagań z przeziębieniem słyszymy, że organizm nie daje sobie rady i trzeba przyjąć antybiotyk?

Czy nie jest tak, że dostajemy receptę na antybiotyk( na gardło, czy zatoki)bez uprzedniego wymazu, o antybiogramie nie wspomnę?

Czy nie jest tak, że w sezonie przeziębień, czyli jesienno/zimowym aptekarze odnotowują ogromny wzrost sprzedaży antybiotyków?

A czy nie jest tak, że antybiotyk jest skutecznym lekiem na zakażenia bakteryjne a nie na przeziębienia i grypy?

Czy nie jest tak, że nasz organizm „uodparnia się” na działanie poszczególnych grup antybiotyków przy częstym ich stosowaniu?

Czy nie zdarza się tak, że jak już zrobimy wymaz i antybiogram to okazuje się, że bakteria, którą musimy zwalczyć jest oporna na większość grup antybiotyków?

I co wtedy?

Pytań tego typu jest wiele….

Ważnym jest abyśmy jako społeczeństwo posiedli wiedzę na temat dobroczynności antybiotyków ale przy konkretnych wskazaniach.

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...