Sylwester z dziećmi i bezpieczeństwo przy fajerwerkach!

Święta, święta i … po świętach. Jeszcze niedawno przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia, a tu Święta już za nami, pora przygotować się do Sylwestra i powitania Nowego Roku. Jak zawsze pojawia się pytanie: co zrobimy z naszymi pociechami? Dobrze jest, gdy mamy je z kim zostawić, jeśli możemy skorzystać ze wsparcia najbliższych, wszystko staje się proste. Pozostawienie dziecka pod opieką ukochanej babci, cioci czy wujka, pozwala rodzicom bawić się spokojnie i bez myślenia o tym, czy dziecko jest bezpieczne.

Jeśli jednak nie mamy z kim zostawić dziecka w sylwestra i zapowiada się, że spędzimy tę noc w domu, nie znaczy to, że nie będziemy się dobrze bawić. Sylwester w domu z dzieckiem może być równie atrakcyjny, co na imprezie u znajomych, czy na zorganizowanym Balu Sylwestrowym. Wystarczy, że dobrze go zaplanujemy i pozwolimy sobie na odrobinę szaleństwa, możemy wtedy spędzić radośnie czas wspólnie z naszymi dziećmi. Postarajmy się więc, by ta noc była dla nas i naszych dzieci inna niż wszystkie.
A oto kilka wskazówek, jak przygotować przyjęcie sylwestrowe dla dzieci i z dziećmi:
Ustalmy, gdzie odbędzie się przyjęcie. Czy to będzie u nas w domu czy u przyjaciół. Zaplanujmy ilość zapraszanych osób . Jeżeli organizujemy przyjęcie w domu z maluchami, będziemy mieli możliwość położenia ich do łóżeczek gdyby nie dały rady wytrzymać do północy.
Kilkuletnie dzieci, zaangażujmy w przygotowania do sylwestra w domu. Już w okolicach świąt spytajmy, czy mają jakieś propozycje dekoracji, zabaw, przekąsek i co chciałyby robić tego dnia?
Razem z dziećmi przygotujmy dekorację mieszkania ( domu ) kolorowymi serpentynami, balonikami, wykonajmy wesołe „czapki sylwestrowe”, maski oraz konfetti.
Przygotujmy akcesoria, które będą używane do zabaw – przydadzą się niezawodne kolorowanki, twister, gry planszowe, a dla młodszych dzieci kartki papieru i kredki do zabawy w odrysowywanie rączek, plastelina do tworzeniu odcisków dłoni.
Jeżeli przyjęcie ma charakter typowo rodzinny – tylko my i nasze dzieci – możemy bawić się z dziećmi np.w:
* domowe kino Sylwestrowe – wszyscy domownicy wybierają po jednym filmie. Rozkładamy wszystkie wybrane filmy na podłodze przed telewizorem, dzieci układają poduszki na podłodze przed telewizorem, tworząc w ten sposób wygodne miejsca siedzące i leżące. Aby wybrać film, który obejrzymy jako pierwszy, należy przypisać numer każdemu z filmów leżących na podłodze. Następnie pozwólmy dzieciom wyciągać po kolei numery z kapelusza. Kolejność numerów oznaczać będzie porządek w jakim odtwarzać będziemy filmy.
* Sylwestrowy „czas gier” – każdy domownik wybiera jedną grę, a następnie przypisujemy jej numer, dzięki czemu można będzie zdecydować, w które gry zagramy w pierwszej kolejności. Możemy grać w gry na podłodze lub na stole, w zależności od tego, gdzie nam będzie wygodniej.
* Sylwestrowy bal maskowy, bal przebierańców lub ” piżama party” – każdy z domowników powinien samodzielnie przygotować sobie maskę lub strój na bal (oczywiście najprościej przygotować stroje do „piżama party), a potem już tylko tańce przy ulubionej muzyce. Taki bal możemy również zorganizować na przyjęcie w większym gronie z przyjaciółmi.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o przygotowaniu „sylwestrowego menu”.Bardzo dobrze sprawdzą się przygotowane ( najlepiej razem z dziećmi ):
zabawne przekąski.: myszki z rzodkiewek, uśmiechnięte kanapki, jeżyki z jajek,
różnego rodzaju sałatki,
ozdobione przez dzieci babeczki lub ciasteczka,
małe kruche

lub drożdżowe paszteciki (do ich przygotowania możemy wykorzystać pieczone mięsa, które zostały po świętach).
Nie możemy również zapomnieć o szampanie bezalkoholowym. Dzieci na pewno się z niego ucieszą i choć przez chwilę poczują się jak dorośli. Jeżeli wiemy, że dzieci nie dadzą rady wytrzymać do północy świętujmy nadejście Nowego Roku nieco wcześniej zachowując się jakby to była północ.

W ostatnich latach tradycją sylwestrową stało się odpalanie fajerwerków na powitanie Nowego Roku. Rakiety, baterie, moździerze, fontanny i rzymskie ognie – to tylko niektóre z dostępnych w sklepach fajerwerków. Jedne strzelają nawet na wysokość 100 metrów, inne tryskają kolorowymi płomieniami tuż przy ziemi, wybuchają z ogromnym hukiem, tworzą kolorowe kule na różnych wysokościach lub wyją przeraźliwie.

Fajerwerki są ogólnodostępne, a sklepowe półki aż uginają się od ich rodzajów. Nie jest to jednak zabawa dla osób lekkomyślnych. Decydując się na kupno i odpalanie fajerwerków musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania z nich. Najważniejsze zasady to m.in. zakup fajerwerków tylko z certyfikatem bezpieczeństwa w sklepie posiadającym koncesję na ich sprzedaż, wybranie otwartego terenu, na którym będziemy odpalać fajerwerki. Ponadto nie odpalamy fajerwerków podczas silnego wiatru, a gdy nie wystrzelą, nie podchodzimy do nich przez 30 minut, nie odpalamy też fajerwerków z ręki – to tylko niektóre wskazówki, które mogą wręcz uratować życie.

Bo petardy czy fajerwerki to nic innego jak bomby. Tyle że mniejsze.
O czym jeszcze należy pamiętać, by uniknąć niebezpieczeństwa poparzenia, urwania palców i innych obrażeń, by nie trafić w sylwestrową noc do szpitala.?:
– Rakieta – nie odpalamy jej z ręki! Umieszczamy rakietę w wyrzutni i dopiero wówczas odpalamy. Pamiętajmy, że rakieta eksploduje w promieniu nawet 100 m (w postaci różnokolorowych rozbłysków).
– Fontanna – fajerwerk ustawiamy na płaskiej niepalnej oraz stabilnej powierzchni. Nie nachylamy się nad fontanną podczas odpalania.
– Petardy – połóżmy delikatnie taśmę petard na ziemi i zapalmy lont na jego końcu, a potem szybko się oddalamy! Efektem odpalenia jest cała lawina głośnych eksplozji.
– Bateria – nie nachylajmy się nad baterią. Odpalmy lont i odejdźmy natychmiast co najmniej na 25 metrów. Bateria wyrzuca z rurek kolorowe gwiazdki, kwiaty i kule.
– Moździerze – kulki, które są w tubie, strzelają po kolei. Lecą na wysokość 30-40 m. Rurki nie trzymajmy w rękach podczas pokazu!

Zastosowanie w praktyce wszystkich tych rad powinno pozwolić nam zorganizować niezapomnianego, radosnego i przede wszystkim bezpiecznego Sylwestra dla nas i dla naszych dzieci. Tylko od nas zależy, czy nasze dzieci będą kiedyś wspominać tę noc jako niepowtarzalną i wyjątkową w swoim życiu. Warto więc zadać sobie nieco trudu, aby tak było.

Życzymy zatem udanej i bezpiecznej zabawy sylwestrowej oraz szczęśliwego Nowego Roku 2017!!!

Zespół BezpieczneDziecko

No votes yet.
Please wait...