Taki mały, taki duży może piękny pokój mieć

Dom to dla dziecka najważniejsze miejsce na ziemi, dlatego ważne jest stworzenie mu niepowtarzalnego azylu, w którym poczuje się bezpiecznie i swobodnie. Nasze pociechy – zarówno te starsze, jak i młodsze – potrzebują przestrzeni, gdzie będą mogły zregenerować siły w czasie snu, bawić się, uczyć, rozwijać swoje pasje, a także spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. O tym, jak urządzić pokój dla dziecka w każdym wieku opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Przy wyborze mebli i kolorystyki ścian warto postawić na jasne barwy – pastele, biel, czy ecru, to odcienie neutralne“ – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Zaaranżowanie przestrzeni, gdzie dziecko będzie spędzało największą ilość czasu w ciągu dnia to zadanie, przed którym przyszli rodzice stają na długo przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Podejmując się tego wyzwania, należy pamiętać, by jego pokój był przytulny, ale również elastyczny względem późniejszych zmian – wraz ze wzrostem dziecka, zmieniają się jego potrzeby, wymagania i zainteresowania.

Kiedy dziecko jest małe

Homebook.pl__proj._razoo-architekciW pierwszych kilku latach życia dziecka warto pamiętać, by jego pokój był przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny. Należy go wyposażyć we wszystkie potrzebne sprzęty, przykładając dużą wagę do zastosowanych w nich zabezpieczeń. „Do podstawowego wyposażenia powinno należeć wygodne miejsce do spania, szafa, przewijak, który można w odpowiednim czasie zdemontować i zamienić w komodę, pojemniki na zabawki oraz miejsce dla rodzica, np. wygodny fotel czy szezlong. Przy wyborze mebli i kolorystyki ścian warto postawić na jasne barwy – pastele, biel czy ecru. Są to odcienie neutralne, pasujące do wystroju pokoju zarówno dziewczynki, jak i chłopca. Dzięki temu z biegiem lat wystrój wnętrza nie będzie wymagał diametralnych i kosztownych zmian. Warto natomiast postawić na barwne i pobudzające wyobraźnię dekoracje, takie jak lampa w kształcie księżyca, naklejki ścienne przedstawiające zwierzęta lub postaci z ulubionych bajek czy ozdobne girlandy. Białe meble w połączeniu z kolorowymi poduszkami, dywanem i obrazkami będą wyglądały czysto i harmonijnie, a jednocześnie w pokoju zostanie zachowana przytulna atmosfera” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Pokój nie tylko dla bliźniaków

Najtrudniejsze zadanie, przed którym stają rodzice to urządzenie pokoju dla rodzeństwa. Problem sprawia ustawienie mebli w taki sposób, by na wspólnej przestrzeni dzieci miały choć namiastkę intymności. Zdaniem Anny Poprawskiej, projektantki wnętrz z portalu Homebook.pl, aranżacja takiego wnętrza nie musi przysparzać o ból głowy, wystarczy poznać kilka praktycznych porad. „Nie wszystkie pokoje mają 30m², dlatego ważne jest dokładne przemyślenie tego, ile i jakie meble można do niego wstawić, by wszystko pomieścić i zachować wolną przestrzeń do zabawy czy nauki. Oczywiście, jeżeli mamy do urządzenia spory metraż, najlepiej wstawić dzieciom do pokoju dwa łóżka jednoosobowe. Zaś do mniejszego pokoju idealna będzie podwójna kanapa wysuwana do przodu lub łóżko piętrowe, które zminimalizują ilość wykorzystanej przestrzeni. Dzięki temu zyskamy miejsce na dużą szafę – najlepiej głęboką i przesuwną – oraz dwa biurka lub długi blat, gdzie pociechy mogą odrabiać lekcje, rysować czy bawić się.

Pokój nastolatka powstaje z połączenia pomysłów rodziców oraz dzieci, którą pragną uzewnętrznić swoje zainteresowania.
fot. Homebook.pl/ uniq

Homebook.pl__proj._STUDIO_MAC

Gdy dziecko staje się nastolatkiem

W aranżacji wnętrza dla starszego dziecka najlepiej skupić się na jego zainteresowaniach i przełożyć je na ciekawe dekoracje. Warto postawić na klimatyczne fototapety czy plakaty. Jeśli nasz syn jest zapalonym piłkarzem i z wypiekami na twarzy ogląda każdy mecz swojego ulubionego klubu, na ścianie można powiesić ramę, w której znajdzie się koszulka z numerem najlepszego piłkarza. Natomiast, gdy córka tańczy balet, ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie na ścianie szkicu baletnicy, do którego przyczepimy tiul oraz puenty. Podobne formy dekoracji to nie tylko oryginalna ozdoba wnętrza – będą również współgrały z osobowością dziecka. Takie zabiegi pozwolą podkreślić indywidualność i wyjątkowość nastolatka, co w tym wieku odgrywa dla niego ogromne znaczenie. Wartym rozważenia jest również przygotowanie ściany, na której syn czy córka wraz z przyjaciółmi będą mogli zapisywać ważne myśli lub tworzyć własne rysunki – pozwoli to na maksymalne spersonalizowanie pomieszczenia” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Pokój dziecka to miejsce magiczne, w którym młodsze pociechy rozwijają się i poznają świat, a starsze kształtują swój światopogląd. Warto zadbać o to, by pomieszczenie było przytulne i funkcjonalne. Więcej inspiracji dotyczących aranżacji pokoju dziecięcego można znaleźć na największym polskim portalu aranżacji wnętrz Homebook.pl.

No votes yet.
Please wait...