Uwaga NIEbezpieczne gumki!

Obecnie wśród zarówno małych dziewczynek jak i nastolatek panuje moda na wyroby z barwionych gumek recepturek. Dziewczynki wyplatające bransoletki, breloczki i inne ozdoby można spotkać prawie wszędzie. I nie byłoby w tym nic niepokojącego gdyby nie fakt, że na rynku pojawiły się także tzw.”podróbki”.

gumkiKupując gumki należy zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie. Jeśli na opakowaniu nie znajdziemy oznakowania CE* i dodatkowo cena gumeczek będzie zadowalająco niska to powinien to być sygnał dla nas kupujących, że tych gumek nie możemy wręczyć naszemu dziecku.

W gumkach bez znaczka  CE  wykryto o prawie 50 % więcej szkodliwych związków jakimi są  Ftalany**, które przyczyniają się do rozwoju alergii i astmy u dzieci i dorosłych oraz u młodzieży mogą mieć wpływ na wywołanie wcześniejszego dojrzewania a nawet prowadzić do ….bezpłodności.

Podsumowując kupując wybierajmy oryginalne gumki oznakowane symbolem CE, które zwierają 0,1 % ftalanów czyli dopuszczalną normę,  zaś dzieci i młodzież uświadamiajmy aby sprawdzały opakowania przed zakupem i nie dały się skusić na bardzo atrakcyjną cenę gumek bez symbolu CE.

CE – (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE).

Dyrektywy te dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw.

Aby oznakować swój wyrób znakiem CE, producent wykonuje analizy i podejmuje działania dla spełnienia odnośnych wymagań, a następnie poddaje produkt procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Przebieg i wyniki działań producent dokumentuje.

Ftalany –  sole i estry kwasu ftalowego. Są m.in. stosowane do produkcji żywic ftalanowo-glicerynowych (tzw. gliftali), które stanowią bazę dla lakierów i farb ftalowych, klejów (syntetyczna guma arabska) oraz niektórych laminatów. Używane również jako plastyfikatory.

Źródło: Wikipedia

 

No votes yet.
Please wait...