Wakacje – przerwa w szkole ale czy w nauce?

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Najbliższe 2 tygodnie to ostatni dzwonek na poprawę ocen, podciągnięcie średniej lub wygrzebanie się z większych problemów z ocenami końcowymi. Niestety ten rok szkolny zebrał pokłosie izolacji spowodowanej pandemią.

Zaległości i braki w wiedzy, wyosobnienie i niedopasowanie w grupach rówieśniczych, nerwowość, zagubienie, rozczarowanie, brak wiary w siebie, problemy społeczne…
O ile problemy z ocenami można dość sprawnie rozwiązać lub po prostu zaakceptować, to pozostałe problemy społeczno – emocjonalne nie są już tak łatwe i szybkie do rozwiązania.

Za chwilę przerwa w nauce i wyczekiwane przez dzieci i młodzież wakacje 🙂 Jednak to czas , który powinniśmy wykorzystać do pracy z dziećmi na wielu płaszczyznach aby przygotować je do kolejnego roku szkolnego.

Pomimo niechęci dzieci do jakiejkolwiek „pracy” i wysiłku w zdobywaniu wiedzy podczas wakacji warto zadbać o to, aby kolejny rok szkolny zaczęły bez dużych „tyłów”. Zaległości i braki będą się tylko piętrzyć jeśli od początku semestru będą ciążyły. A to z kolei pogłębi problemy emocjonalne, społeczne i rówieśnicze.

Czas wakacji może być jednocześnie wspaniałym czasem relaksu, odpoczynku, odespania brakujących godzin snu … i czasem rozwoju, nadgonienia na spokojnie braków, zdobycia nowych umiejętności, które pozwolą na poczucie się pewniej naszym dzieciom już od pierwszych dni września.

Wykażmy się kreatywnością i zorganizujmy dzieciom w grupie lubiących się i wspierających kolegów i koleżanek, zajęcia z przedmiotu, który sprawia im największą trudność. Może znajdzie wśród rówieśników dziecko, które czuje się pewniej z danego przedmiotu i zechce być „przewodnikiem” grupy. W czasie spotkań zaoferujmy dzieciakom fajne przekąski i chwilę dobrej zabawy i relaksu po ciężkiej pracy. Takie spotkania naukowe nie tylko wzbogacą młodych ludzi w wiedzę ale także pozwolą na zbudowanie poczucia własnej wartości, więzi miedzy rówieśnikami i zaowocują dużym wsparciem od września.

Poza nauką dużo rozmawiajmy z naszymi pociechami. Pomimo, że My dorośli nie mamy wakacji to i tak czasu w tym okresie aby spędzić go wspólnie jest więcej. Dzieci nie są obciążone i tak zestresowane codziennymi problemami szkolnymi oraz zadaniami więc warto to wykorzystać do przeprowadzania trudnych rozmów i dotykania problemów, które dręczą nasze dzieci i młodzież. W luźniejszej atmosferze, kiedy dzieci nie gonią za kolejną kartkówką czy sprawdzianem łatwiej jest poruszyć to co sprawia im trudność na co dzień. Pozwólmy czasem na wieczorne rozmowy do nocy… Nasz syn czy córka ma czas się wyspać, przecież nie wstają skoro świt do szkoły a wieczory to czas kiedy chętniej się otwierają i rozmawiają. Poszukajmy filmu, który tematyką porusza problemy podobne do tych z którymi borykają się nasze pociechy. Obejrzyjmy go razem wieczorem i porozmawiajmy o problemach bohaterów z filmu. Posłuchajmy jak oceniają wszystko nasze dzieci, zapytajmy jakie rozwiązania zaproponowałyby bohaterom.

Możliwości do pracy nad i z naszymi dziećmi jest wiele, pomysły można mnożyć i każdy na swój sposób jest dobry o ile włożymy w to serce i trochę wysiłku.

Zatem, owszem wakacje tuż tuż i to czas odpoczynku dla naszych dzieci od szkoły ale … szkoła wróci 1 września i cudownie będzie jak nasze dzieci będą do tego dobrze przygotowane i pewne siebie i swoich mocnych stron.

Życzymy wakacji obfitujących w ciekawe i owocne rozmowy, w fantastyczne spotkania, dobrą zabawę, uśmiech goszczący na twarzach dzieci i rodziców i w odkrywanie nowych pasji.

Zespól BezpieczneDziecko

No votes yet.
Please wait...