Wygodny, funkcjonalny, bezpieczny — czyli jak wybrać wózek dla dziecka?

Wybór wózka dziecięcego to wbrew pozorom nie łatwe zadanie, a szeroka oferta różnych modeli, wcale tego nie ułatwia. Jeśli więc planujesz zakup wózka dla swojego maluszka, sprowadzić kilka praktycznych wskazówek, czym cechuje się wygodny i bezpieczny wózek dla dziecka i czym kierować się podczas zakupu, by był funkcjonalny.

Jak wybrać wózek dla dziecka?

 • Jak wybrać odpowiedni typ wózka?
 • Jakie parametry są istotne przy wyborze wózka?
 • Wygoda i bezpieczeństwo – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaki typ wózka wybrać – rozważ, zanim kupisz

Jeśli będziesz korzystać z wózka już od pierwszych dni życia swojego dziecka, z pewnością potrzebujesz model z gondolą, która zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo, podczas spacerów.  Po około 6 miesiącu życia maluszka, gondolę należy zmienić na spacerówkę. Oczywiście możesz kupić dwa osobne wózki, tylko pytanie po co? Obecnie masz szeroki wybór wózków wielofunkcyjnych 2w1, czyli do jednego stelaże możesz zamontować odpowiednio najpierw gondolę, a potem siedzisko spacerówki. To jednak nie wszystko, by ułatwić aktywne życie i podróżowanie z pociechą, producenci oferują wózki o jeszcze szerszym zastosowaniu, modele:

3w1 – łączy trzy różne funkcje i poza stelażem posiada trzy wymienne elementy: gondolę dla noworodków, wózek spacerowy i fotelik samochodowy. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z wózka w różnych sytuacjach i na różnych etapach rozwoju dziecka.

4w1 – to zestaw, który poza stelażem, gondolą, spacerówką oraz fotelikiem dla dziecka, zawiera również bazę Isofix, ułatwiającą montaż fotelika w samochodach posiadających ten system. Ułatwia to wpięcie i wypięcie fotelika, gwarantując bezpieczeństwo podczas podróży.

To, który model wózka będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego maluszka zależy w dużej mierze od waszego codziennego funkcjonowania. Do miasta świetnie się sprawdzi lekki, składany wózek spacerowy Babyzen YOYO. Łatwy do złożenia i rozłożenia, jest nieduży i wygodny do spakowania do samochodu. Jeśli szukasz modeli na tereny podmiejskie, czy wiejskie zwróć uwagę na wózki z większymi, pompowanymi kołami, które świetnie się sprawdzą na dużych nierównościach terenu, lecz są cięższe.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując wózek?

Jeśli już wiesz, jaki typ wózka chcesz kupić pora na sprawdzenie najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę:

Stelaż – czyli rama z kołami, do której będziesz mocować poszczególne elementy. Najlżejsze stelaże są wykonane z aluminium. Przy zakupie warto również sprawdzić jakość elementów łączących.

Amortyzatory – mają za zadanie łagodzenie drgań przy jeździe po nierównościach terenu, ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza przy najmłodszych maluszkach. Amortyzatory nie powinny być ani za miękkie, ani za twarde. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie modele są w nie wyposażone.

Hamulce – wózek musi posiadać hamulec blokujący koła, jeśli wybierasz model z przekładaną rączką, powinien być on zamontowany po obu stronach.

Koła – rodzaj kółek jest zależny od tego, gdzie będziesz używać wózka:

 • duże pompowane koła – są cięższe, ale ułatwiają pokonywanie różnych nierówności, poradzą sobie również w piasku lub śniegu;
 • małe twarde kółka – są bardzo zwrotne, ale sprawdzają się głównie na powierzchniach bez większych nierówności;
 • koła piankowe – są bardzo lekkie, co znacznie ułatwia wnoszenie, czy przenoszenie wózka, jednak są bardziej podatne na uszkodzenia;
 • koła żelowe – to również koła gumowe, tak jak te pompowane, jednak zamiast dętki wewnątrz posiadają specjalną substancję, dzięki czemu koła nie tracą powietrza i nie ma możliwości ich przebicia, podobnie jak koła pompowane są cięższe od kół piankowych.

Wygoda i bezpieczeństwo wózka – co warto sprawdzić przy zakupie?

Wybierając wózek dla dziecka, warto zwrócić uwagę, również na parametry, jak:

 • Waga — lekki wózek łatwiej przenieść, znieść ze schodów, czy też wprowadzić do komunikacji miejskiej. 
 • Wymiary – nieduże wózki są bardziej praktyczne, nie zajmują dużo miejsca, można nimi lepiej manewrować, wygodniej poruszać po sklepie, czy innych ograniczonych przestrzeniach.
 • Łatwość manewrowania – skrętne koło ułatwiają prowadzenie i manewrowanie wózkiem, również w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.
 • Stabilność i bezpieczeństwo — wózek powinien być stabilny i bezpieczny dla dziecka. Należy zwrócić uwagę na sposób mocowania fotelika, regulowane pasy bezpieczeństwa oraz normy i certyfikaty bezpieczeństwa.
 • Regulacja wysokości– umożliwia dostosowanie wysokości rączki do wzrostu rodziców.
 • Regulacja oparcia i podnóżka — pozwala dopasować wózek do potrzeb dziecka zależnie od wieku i sytuacji.
 • Składanie – proste składanie i rozkładanie wózka, ułatwia przenoszenie,   przechowywanie, czy też przewożenie samochodem.
 • Materiały – powinny być trwałe, łatwe w czyszczeniu i odpowiadające normom bezpieczeństwa.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...