Z dzieckiem w samochodzie – rozwiązania, w które warto zainwestować
Wakacje są czasem wzmożonych podróży. Kiedy wybieramy się w trasę samochodem z najmłodszymi członkami naszej rodziny, warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jazdy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomogą nam nie tylko przewozić bezpiecznie nasze pociechy, ale też zwiększyć komfort ich jazdy. Z jakich nowości warto skorzystać? Jak prawidłowo zabezpieczyć nasze dziecko podczas podróży?
Podstawa bezpieczeństwa – fotelik
Kwestię fotelika regulują przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z prawem istnieje obowiązek przewożenia w foteliku dziecka do 12 roku życia lub do przekroczenia przez dziecko 150 cm wzrostu. W przypadku zignorowania tego przepisu grozi nam mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Nie warto więc ryzykować naruszeniem bezpieczeństwa dziecka i otrzymaniem ewentualnej kary. Fotelik powinien pojawić się w naszym samochodzie razem z maluchem. Koszt jego zakupu to kilkaset złotych, dlatego wielu rodziców zwleka w nadziei, że małe dziecko nie będzie częstym pasażerem. Pamiętajmy, że w razie potrzeby zawsze możemy wziąć wygodną pożyczkę (zajrzyj na: https://www.pozyczkomat.pl/kategoria/akademia).
Jaki fotelik będzie najlepszy?
Kiedy stajemy przed wyborem fotelika, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak dany produkt wypadł w testach wypadkowych, np. ADAC. Najlepiej jest zainwestować w nowy fotelik, ponieważ nigdy nie wiemy, jaka jest historia tego używanego, a może być powypadkowy lub niekompletny.
Pamiętajmy, by na zakupy udać się z dzieckiem. Warto sprawdzić dopasowanie fotelika do naszej pociechy, jak również zmierzyć, czy fotelik będzie nadawał się do naszego samochodu (nie każdy samochód ma taką samą kanapę).
Zmiany w normach
Obecnie obowiązujące normy bezpieczeństwa to ECE R 44/03 i 44/04. Dzielą one foteliki na pięć grup – według wieku i wagi dziecka. Mimo, że system ten będzie obowiązywał prawnie do 2018 roku, warto wiedzieć, że norma i-Size weszła już w życie. Jakie zasady wynikają z tych regulacji?
1. Obowiązek przewożenia dzieci do 15 miesiąca życia tyłem do kierunku jazdy;
2. Dodatkowe testy dla fotelików – uderzenie w bok samochodu;
3. Preferowany system montażu ISOFIX;
4. O podziale fotelików będzie decydował wzrost, a nie waga dziecka jak obecnie (podana będzie waga maksymalna).
Jak montować i jak przewozić dziecko?
W kwestii montażu najlepiej kierować się załączoną instrukcją, a nie swoimi domysłami. Złe użytkowanie może bowiem wpłynąć na naruszenie bezpieczeństwa naszego dziecka, a tego przecież chcemy uniknąć.
Najlepiej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Zasada ta tyczy się głównie małych dzieci, których mięśnie i kości nie są w pełni rozwinięte. Dzięki takiej pozycji mają większe szanse na przeżycie podczas ewentualnego wypadku. Warto stosować się do tej zasady do czasu zmiany fotelika na większy.
Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie mamy opcji wyłączenia poduszki powietrznej. Wtedy montujemy fotelik na przednim siedzeniu, frontem do kierunku jazdy.
Montując fotelik należy też dopasować miejsce, w którym zamierzamy go umieścić. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie będzie to miejsce za kierowcą, a środkowe (o ile oczywiście jest ono przystosowane do montażu siedziska). Warto także, by obok dziecka siedział rodzic czy inny dorosły, który sprawi, że dziecko nie będzie się czuło samotne.
Inne gadżety ułatwiające podróżowanie
Kiedy już zadbamy o wszystkie podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem, możemy pomyśleć o tym, jak umilić podróż naszego dziecka i sprawić, by dobrze znosiło podróż. Warto zabrać jego ulubiony kocyk czy zabawkę, tak by czuło się bezpiecznie. Jeśli siedzimy wraz z dzieckiem na tylnym siedzeniu, przydatne będą kieszenie mocowane na fotelach. Możemy w nich schować butelkę czy wilgotne chusteczki. Z kolei jeżeli podróżujemy sami z naszym małym podopiecznym, zainwestujmy w lusterko, które zamontujemy na tylnym zagłówku. Dzięki niemu będziemy widzieli dziecko bez konieczności obracania się. Koszt niewielki, a o ile zwiększy nasze bezpieczeństwo!
Wymagający pasażer
Niektóre dzieci bardzo lubią być przewożone samochodem, dla innych jest to sytuacja niezwykle stresująca. W obu przypadkach warto jednak zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech. Prócz przepisowej jazdy warto więc zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, które nie tylko zwiększą komfort jazdy małego pasażera, ale też kierowcy. W końcu liczy się to, by dojechać do celu bez niemiłych niespodzianek.