Zabawki kreatywne dla prawidłowego rozwoju dziecka

Zabawa jest dla dziecka nie tylko sposobem na relaks i miłe spędzenie czasu, ale także istotnym elementem jego rozwoju. Dlatego wybierając odpowiednie gadżety i akcesoria dla maluchów, warto zwrócić uwagę na tzw. zabawki kreatywne. Czym one są konkretnie? Jakie są ich rodzaje i jakie dokładnie umiejętności rozwijają? Przeczytaj nasz artykuł.

1. Zabawki kreatywne – czyli jakie?
2. Rodzaje zabawek kreatywnych

Zabawki kreatywne – czyli jakie?
Kreatywne zabawki to takie produkty, które pomagają dziecku poszerzać wyobraźnię, poznawać otoczenie, uczyć się nowych rzeczy oraz rozwijać istniejące talenty. Dzięki nim pociecha uczy się także, czym są zasady i dlaczego należy ich przestrzegać.

Rodzaje zabawek kreatywnych
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór zabawek kreatywnych, dzięki czemu coś interesującego dla siebie znajdzie wśród nich każde dziecko. Do najbardziej popularnych należą zabawki kreatywne plastyczne, takie jak m.in. pieczątki, ciastolina, wycinanki, modelina czy różnego rodzaju szablony, dzięki którym można rysować i odbijać dowolne kształty. Dużym zainteresowaniem cieszą się zestawy handmade, pozwalające na stworzenie m.in. niebanalnej biżuterii, szalika z włóczki, torebki, paska czy opaski na głowę. Wspomniane komplety umożliwiają nie tylko wykonanie od podstaw przydatnego i oryginalnego produktu, ale także uczą dzieci nowych umiejętności, np. wyszywania, robienia na drutach, szycia, haftowania, tworzenia biżuterii, a nawet pracy na krosnach! Co ważne, wszystkie zestawy zawierają produkty bezpieczne dla dzieci, bez obaw więc, że pociecha np. ukłuje się drutem, gdyż są one wykonane z drewna.

Poza sporym katalogiem kreatywnych zabawek z kategorii plastycznej, godne uwagi są też innego rodzaju zestawy, które bawią, a przy tym uczą np. tworzenia projektów domów (zestaw małego architekta), budowy mostów, a nawet konstrukcji robotów.

W zależności od rodzaju zabawki, maluch rozwija dzięki nim szereg umiejętności oraz cech. Uczy się więc cierpliwości, ćwiczy i rozwija zdolności manualne, kreatywność, zdolności kojarzenia, łączenia faktów czy wnioskowania. Dzięki zabawkom kreatywnym dzieci szybciej i łatwiej zdobywają wiedzę w szkole. Co ważne, maluchowi warto kupować nie tylko zabawki kreatywne z dziedzin, które zna i lubi. Czasem dobrze jest wybrać produkt związany z dziedziną, z którą pociecha wcześniej nie miała nic wspólnego (mogą to być robótki ręczne, tworzenie robotów, rzeźbienie z masy itp.). Być może taki interesujący zestaw kreatywny będzie początkiem nowej pasji.

No votes yet.
Please wait...