Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo podczas grzybobrania!

W lesie pojawiły się pierwsze grzyby. W związku z tym, coraz częściej można spotkać osoby, które planując spędzenie czasu wolnego, wybrały się do lasu. Dolnośląscy policjanci apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas tych wypraw, aby wyjazd na grzybobranie okazał się nie tylko owocny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Wybierając się na grzyby starajmy się nie jechać samotnie, tylko w większych grupach – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności.Jeśli jednak zdecydowaliśmy się pojechać samemu, to warto poinformować bliskich o tej wyprawie oraz w jaki rejon się udajemy.

W przypadku zbiorowego wyjazdu należy utrzymywać kontakt wzrokowy z uczestnikami grzybobrania. Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich zagubieniem.

Pamiętajmy też, aby na wyprawę do lasu zabrać ze sobą telefon z naładowaną baterią. Nawiązanie kontaktu telefonicznego, w przypadku zagubienia, ułatwia służbom podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań poszukiwawczych.

Należy również pamiętać, by przed wyjazdem do lasu zadbać o odpowiednią odzież, adekwatną do warunków atmosferycznych. Przypominamy, że jesienią warunki pogodowe dość często i nagle potrafią się zmienić.

Oczywiście, swoje pojazdy parkujemy tylko w miejscach dozwolonych, w lesie zbieramy tylko znane nam grzyby, a odpadki, które pozostaną nam np. po posiłku zjedzonym na łonie natury, wyrzucamy tylko do przygotowanych pojemników lub zabieramy ze sobą.

Policja apeluje o zachowanie rozwagi podczas wyjazdów na grzyby.

 

No votes yet.
Please wait...