2. Przegląd Nowego Teatru Dla Dzieci we Wrocławiu

Zainicjowany w ubiegłym roku Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci – nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Wrocławia – cieszył się żywym zainteresowaniem nie tylko mediów i ludzi teatru, ale też dziecięcej i dorosłej widowni. To ostatnie cieszy nas szczególnie, jest bowiem dowodem, że w przyszłej stolicy kultury brakowało imprezy takiej jak ta, i że tę lukę udało się nam uzupełnić. Od początku chcieliśmy, by Przegląd nie był przede wszystkim imprezą branżową, stąd rezygnacja z tradycyjnej konkursowej formuły festiwalu i większe otwarcie na szeroką publiczność.

Idea 2. edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci pozostała więc niezmienna: chcemy zaprezentować Państwu najciekawsze spektakle dla dzieci i młodzieży, wystawione w teatrach w całej Polsce,  włącznie z ostatnimi premierami Wrocławskiego Teatru Lalek. Nowy Teatr to w naszym rozumieniu nie tyle kategoria estetyczna, co sposób traktowania widza. Niezależnie od przyjętej konwencji artystycznej najważniejsze jest dla nas, by przedstawienie stawiało odbiorcy istotne pytania, miało temat, a nie tylko morał. Dlatego właśnie stawiamy przede wszystkim na nową polską dramaturgię, poruszającą tematy bliskie współczesnemu dziecku, a także na nowatorską formę inscenizacji.

Spektakle, które pokażemy Państwu w tym roku, są świadomymi oraz starannie przemyślanymi wypowiedziami artystycznymi, których twórcy nie boją się eksperymentów z formą, a jednocześnie szanują wrażliwość i inteligencję odbiorcy. Są wśród nich zarówno odważne inscenizacje najnowszych sztuk, jak i nowatorskie interpretacje klasyki, widowiska o charakterze eksperymentów scenicznych oparte na współkreacyjnym udziale widzów, przedstawienia angażujące nowe media i nowoczesne spektakle lalkowe. Wszystkie one nie tylko bawią i poruszają, ale też pozwalają poznać świat we wszystkich jego odcieniach i tym samym pomagają oswoić się z emocjami – nierzadko trudnymi, za to zawsze pięknymi i ważnymi.

Integralną częścią Przeglądu jest, jak w roku ubiegłym, ogólnodostępny, interdyscyplinarny Ogród Sztuk, w ramach którego odbędzie się szereg bezpłatnych warsztatów literackich, plastycznych, teatralnych i muzycznych, prowadzonych m.in. przez 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, specjalistów z Katedry Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, zespół Małe Instrumenty i wielu znakomitych twórców indywidualnych (m.in. Agnieszkę Wolny-Hamkało i Tomasza Brodę).

2. edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci otworzymy prapremierą spektaklu „Plama” na podstawie tekstu i w reżyserii Martyny Majewskiej. Ta bardzo nietypowa baśń dla najmłodszych to nowoczesne, multimedialne przedstawienie doskonale oddające ideę Przeglądu – uciekające od utartych schematów i oparte na kontrastach.

Patronat nad 2. Przeglądem Nowego Teatru dla Dzieci objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury, patronat honorowy – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Wrocław Rafał Dutkiewicz.

Janusz Jasiński

Dyrektor Naczelny

Jakub Krofta

Dyrektor Artystyczny

Źródło: www.przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl

No votes yet.
Please wait...