Nutella wycofywana ze sklepów, niebezpieczna dla zdrowia!

Krem czekoladowy NUTELLA to jeden z ulubionych przysmaków naszych dzieci ( i nie tylko ich ). Jednak nad tym przysmakiem zbierają się „czarne chmury”. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Standards Authority) w opublikowanym ostatnio raporcie podał listę składników, które mogą powodować raka. Wśród tych składników znajduje się olej palmowy, który jest jednym z podstawowych składników Nutelli – ok. 30% kremu to właśnie olej palmowy.

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności olej palmowy wykazuje działanie kancerogenne (rakotwórcze) po podgrzaniu do temperatury 200 stopni celsjusza. Według EFSA nawet umiarkowane spożycie zawartych w nim substancji stwarza ryzyko wystąpienia raka szczególnie u dzieci. Organizacja ta stwierdziła też, że ze względu na brak dostatecznej ilości danych na temat działania substancji szkodliwych, żaden poziom zawartości oleju palmowego nie może być uznany za bezpieczny.
Olej palmowy podgrzewa się, aby usunąć jego naturalny czerwony kolor oraz zneutralizować zapach. Proces ten powoduje jednak zanieczyszczenia związkami, zwanymi glicydylowymi estrami kwasów tłuszczowych. Po strawieniu ich przez organizm człowieka rozkładają się i mogą powodować tworzenie się nowotworów. Olej palmowy po przetworzeniu nadaje produktom takim, jak Nutella kremową i gładką konsystencję. Ze względu na swoją niską cenę olej palmowy wchodzi w skład wielu produktów czekoladowych, jednak to właśnie Nutella zaczęła być bojkotowana we Włoszech. Zniknęła z półek kilku sieci handlowych, m.in. z największej na włoskim rynku sieci supermarketów Coop.
Mimo tych zarzutów firma Ferrero – producent Nutelli nie zamierza wycofywać oleju palmowego ze składu swojego kremu. „Robienie Nutelli bez oleju palmowego sprawiłoby, że musielibyśmy produkować gorszy substytut dla prawdziwego produktu”- przekonują władze koncernu. Zamiast wycofać olej palmowy z produkcji, koncern rozpoczął realizację kolejnej kampanii reklamowej, w której przekonuje, że jego produkty są bezpieczne, a olej palmowy wykorzystywany w Nutelli nie jest rakotwórczy.
Czy Nutella zostanie wycofana z kolejnych sieci? Czy cała afera zaszkodzi marce? Trudno uwierzyć, że tak popularny, a nawet można powiedzieć kultowy produkt znikne z rynku. Warto chyba jednak zastanowić się nad całą sprawą i może ograniczyć spożywanie Nutelli ( i innych podobnych produktów) przez nasze pociechy.

 

Zespół BezpieczneDziecko

No votes yet.
Please wait...