Wielkanocne potrawy dla alergików – bez jajek, mleka, glutenu…

Już niedługo Święta Wielkanocne. Gdzie nie spojrzeć, wszędzie królują jajka – główny bohater kulinarny tych świąt. I znowu, jak co roku nasze stoły będą zastawione wielką ilością babek, serników, majonezowych sałatek, tłustych mięs oraz gęstych sosów, zagęszczonych mąką pszenną i śmietaną.

To bardzo trudny czas dla alergików – wszyscy zajadają się pysznościami, których oni nie mogą nawet spróbować. Ponieważ osoby nie tolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, a uczuleni na jaja muszą obyć się bez podstawowego, najbardziej tradycyjnego, wielkanocnego smakołyku. Jak więc przygotować święta, których kulinarnym bohaterem są jajka, uwzględniając potrzeby naszych alergików?
– Po pierwsze: na suto zastawionym wielkanocnym stole jajka postawmy tak, by nie budziły sensacji (na przykład przykryte), żeby – nie alergicy – dyskretnie mogli się nimi częstować – całkowite wyeliminowanie jaj z wielkanocnego stołu nie byłoby dobrym rozwiązaniem.
– Po drugie: każdy alergik ma prawo do jajka – kupmy kolorowe, plastikowe jajka-niespodzianki i umieśćmy w nich np. drobne, bezpieczne dla alergika słodycze albo zabaweczki.
– Po trzecie: przygotujmy dania wielkanocne przyrządzone specjalnie dla alergików! Mogą one być niezwykle smaczne i zrekompensują w pełni niemożność spróbowania tradycyjnych potraw. Tak więc potrawy przygotowane z myślą o alergikach wcale nie muszą być obrzydliwe i niesmaczne, a zatem dlaczego nie poczęstować nimi wszystkich domowników i gości?
Przejdźmy do konkretów. Oto kilka propozycji dla alergików, które możemy przygotować i podać na stół w Święta Wielkanocne:

Sałatka warzywna tradycyjna (bez jaj):
Składniki:
– 4 duże marchewki,
– 1 pietruszka,
– 2-3 duże ziemniaki sałatkowe,
– pół pora – tylko biała część,
– puszka zielonego groszku,
– puszka kukurydzy,
– 1 jabłko,
– 2 ogórki kiszone,
– 2 dojrzałe awokado (zamiast majonezu),
– łyżka oleju rzepakowego,
– dwie szczypty soli (najlepiej czarnej),
– pieprz czarny.
Sposób przygotowania:
Marchew, seler, pietruszkę i ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Wystudzone warzywa kroimy w kosteczkę i wsypujemy do dużego naczynia. Pora przekrawamy wzdłuż, płuczemy i kroimy w cienkie paseczki. Ogórki i jakbłko obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Dodajemy kukurydzę i groszek. Awokado kroimy na pół i wyjmujemy pestki. Łyżeczką wydrążamy miąższ i miksujemy blenderem dodając łyżkę oleju. Gotowy „majonez” dodajemy do warzyw i mieszamy wszystko, dosmaczając pieprzem i czarną solą, która nada sałatce jajeczny posmak.

Pasztet gryczany ze śliwką:
Składniki:
– 300 g kaszy gryczanej,
– 1 opakowanie proteiny sojowej,
– 2 szklanki bulionu warzywnego (może być z kostki),
– 2 łyżki siemienia lnianego zalanego 1/4 szklanki gorącej wody i zmiksowanego,
– 400 g śliwek suszonych,
– cebula prażona,
– gałka muszkatołowa,
– zielony pieprz marynowany,
– pieprz,
– sól (np. himalajska).
Sposób przygotowania:
W jednym garnku gotujemy kaszę gryczaną (według przepisu), a w drugim proteinę sojową w bulionie warzywnym przez ok. 20 minut (jeśli używamy bulionu z kostki, to powinien on być bez polepszaczy smaku). Śliwki suszone zalewamy wcześniej wodą gazowaną i zostawiamy na kilka godzin do namoknięcia. Ugotowaną kaszę i proteinę mielimy w maszynce do mięsa. Do masy dodajemy zmielone suszone śliwki i odrobinę wody, w której się moczyły, zaparzone w 1/4 szklanki wody i zmiksowane siemię lniane oraz przyprawy. Przekładamy do wysmarowanych foremek i pieczemy ok. 45-60 minut w 180°C. Pasztet zostawiamy w formach do wystygnięcia.

Drożdżowe babeczki orkiszowe – bez mleka i jajek:
Składniki:
– 3 szklanki mąki orkiszowej jasnej typ 700,
– 1/3 szklanki cukru (ksylitolu),
– 1/3 szklanka oleju rzepakowego,
– 1,5 szklanki mleka sojowego,
– 1 op. suchych drożdży,
– 2 łyżki cukru waniliowego (najlepiej „domowego” z prawdziwą wanilią),
– garść rodzynek.
Sposób przygotowania:
Do dużej miski wlewamy podgrzane, ale nie za ciepłe mleko. Do mleka wsypujemy drożdże i cukier. Mieszamy wszystko i czekamy kilka minut aż powstanie piana. Rodzynki zalewamy wrzątkiem i studzimy. Po tym czasie wsypujemy do miski resztę składników oprócz rodzynek i wyrabiamy ciasto mikserem lub ręką kilka minut aż będzie dobrze napowietrzone. Pod koniec wyrabiania dodajemy rodzynki. Przykrywamy ciasto lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około dwie godziny żeby dobrze wyrosło (powinno podwoić swoją objętość). Małe formy na babki smarujemy margaryną. Z ciasta odrywamy kawałki wielkości 1/2 objętości foremki i wypełniamy nim środki. Odstawiamy w ciepłe miejsce na kolejne pół godziny aż ciasto urośnie wypełniając foremki po brzegi. Wstawiamy do dobrze nagrzanego piekarnika i pieczemy w temp. 180 st. C około 20 minut do „suchego patyczka”. Upieczone i wystudzone babki można ozdobić lukrem i posypką.

Mazurek z karmelową „pierzynką”:
Składniki:
na ciasto kruche:
– 200 g mąki,
– 100 g bezmlecznej margaryny,
– 40 g cukru pudru,
– śmietanka roślinna lub zimna woda.
na wierzch:
– 200 g ziaren słonecznika,
– 150 g brązowego cukru,
– 100 g margaryny bezmlecznej lub klarowanego masła,
– 50 ml syropu klonowego.
Sposób przygotowania:
Składniki ciasta wyrabiamy, dodając tylko tyle śmietanki lub wody, żeby ciasto było zwarte. Rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm, na natłuszczonej blaszce do pieczenia formujemy mazurek z rantem i wstawiamy do lodówki. Cukier, syrop i tłuszcz rozpuszczamy w garnuszku, wsypujemy ziarna słonecznika, dobrze mieszamy, a następnie wykładamy na ciasto. Wstawiamy do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i pieczemy ok. 20 minut.

Majonez wegański (bez jaj):
Składniki:
– 3 łyżki soku z cytryny,
– ½ szklanki mleka sojowego,
– 2 łyżki octu – np. ryżowego,
– 1 łyżeczka cukru (lub np. cukru pudru, miodu, melasy),
– ½ łyżeczki soli,
– 1 łyżeczka musztardy,
– 6 łyżek stołowych oleju.
Sposób przygotowania:
Miksujemy mleko, cukier, ocet, sól i musztardę za pomocą blendera. Dodajemy stopniowo olej i miksujemy aż utworzy się gęsta masa. Można używać do różnego rodzaju sałatek, jako dodatek do pasztetów warzywnych i mięs.

Świąteczny pasztet z soczewicy i pestek dyni:
Składniki:
– 180 g czerwonej soczewicy,
– 130 g pestek dyni,
– olej,
– 2 marchewki,
– cebulka,
– seler naciowy,
– dwa ząbki czosnku,
– 4 łyżki mąki kukurydzianej,
– ½ litra wody,
– szczypta tartej gałki muszkatołowej,
– sól.
Sposób przygotowania:
Soczewicę gotujemy do miękkości w osolonej wodzie i odcedzamy. Pestki dyni zalewamy wodą i odstawiamy na około godzinę. Na patelni podsmażamy warzywa: utarte marchewki, pokrojoną w kostkę cebulę i seler. Doprawiamy do smaku i dusimy na małym ogniu około 20 min. Do soczewicy dodajemy odcedzone pestki dyni, uduszone warzywa, wyciśnięty przez praskę czosnek oraz mąkę kukurydzianą. Całość miksujemy na jednolitą masę używając blendera. Przekładamy masę do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy około 50 minut w 180 stopniach (przed włożeniem do piekarnika można posypać pasztet pestkami dyni).

Biała kiełbasa pieczona:
Składniki:
– białe parzone kiełbaski (dla alergików najlepsze z indyka),
– 3-4 małe cebule białe,
– 2-3 łyżki oleju z pestek winogron,
– szczypta soli himalajskiej,
– 1 łyżeczka chrzanu ze słoiczka,
– 2 łyżki syropu klonowego.
Sposób przygotowania:
Cebule obieramy i kroimy w talarki Mieszamy ze sobą chrzan i syrop klonowy. Na rozgrzanej patelni z olejem, szklimy pokrojoną cebulę, solimy, przekładamy połowę na dno żaroodpornego naczynia Nagrzewamy piekarnik do 180°C z termoobiegiem Kiełbaski nacinamy z obu stron Na zeszkloną cebulkę układamy ponacinane kiełbaski, polewamy je przygotowaną marynatą chrzanową, na wierzch układamy pozostałą porcję zeszklonej cebuli Wkładamy do piekarnika bez przykrycia, pieczemy 30 minut, przewracamy kiełbaski na drugą stronę i dopiekamy 10-15 minut aż będą lekko rumiane

Sernik bez glutenu, jajek i laktozy:
Składniki:
– 6 kubków (małych po 200 ml) ugotowanej kaszy jaglanej,
– 100 g rodzynek,
– sok z 1 cytryny,
– 1 duża puszka mleka kokosowego (400 ml),
– 10 łyżek wiórków kokosowych,
– 1 łyżka esencji waniliowej,
– ew. łyżka startej skórki z wyparzonej pomarańczy,
– słód lub melasa do posłodzenia masy,
polewa:
– pół tabliczki gorzkiej czekolady,
– 1 łyżka oleju kokosowego.
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną mielimy razem z rodzynkami, esencją waniliową, wiórkami kokosowymi, gęstą częścią mleka kokosowego (mleko musi postać najlepiej kilka dni w lodówce, żeby się tłuszcz ściągnął) oraz sokiem z cytryny. Próbujem masę, gdy jest za mało słodka dodajemy słodu, melasy lub syropu z agawy, dodajemy skórkę z pomarańczy, mieszamy. Masę wykładamy do tortownicy wysmarowanej olejem i wysypanej kaszą manną. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok 30-40 minut. Jeśli ciasto będzie się za bardzo spiekało, trzeba zmniejszyć temperaturę.
Czekoladę roztapiamy – na garnek z gotującą się wodą stawiamy miskę do której wkładamy czekoladę oraz olej kokosowy, mieszamy i szybko polewamy lekko ostudzone ciasto. Zostawiamy ciasto do całkowitego ostygnięcia, dopiero wtedy możemy je kroić, najlepiej jest je pozostawić przez noc.

Oczywiście to tylko kilka przepisów na wielkanocne potrawy dla alergików. Wiele potraw tradycyjnie przygotowywanych na Wielkanoc po małych modyfikacjach może również być spożywane przez alergików. Możemy np.: jaja kurze zastąpić przepiórczymi (rzadko alergizują), mąkę pszenną zastąpić kukurydzianą lub inną bezglutenową, mleko krowie zastąpić „mlekiem” roślinnym (bez laktozy), alergizujące mięsa (wieprzowinę, cielęcinę) zastąpić rzadko alergizującymi: indykiem, kaczką, królikiem…. Jak więc widzimy Wielkanoc z alergikiem przy odrobinie inwencji i dobrej woli wcale nie musi być stresująca i uciążliwa.

 

Smacznych i zdrowych Świąt życzy Zespół BezpieczneDziecko

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...