Zimą 62% Polaków przyjmuje za mało płynów!

Organizm człowieka o każdej porze roku potrzebuje ok. 2-2,5 litrów płynów dzienne. Jednak  o tym, że zimą należy dbać o nawodnienie organizmu tak samo jak w ciepłych miesiącach roku pamięta tylko 1/3 Polaków. Może mieć to znaczący wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i sprawność fizyczną.
Niskie temperatury powietrza sprawiają, że nie sięgamy po napoje tak często jak w okresie wiosenno- letnim. Czy jednak chłodne powietrze sprawia, że nie powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu?
Zima – pozornie bezpieczny okres 

Eksperci podkreślają, że zarówno latem jak i zimą należy utrzymywać stały poziom nawodnienia organizmu. Zimowa aura nie skłania nas jednak do spożywania napojów. Zapominamy przez to  o odpowiednim uzupełnianiu płynów i tym samym zwiększamy ryzyko odwodnienia organizmu, którego objawami mogą być osłabienie, zawroty i bóle głowy, zmęczenie i apatia. Z ankiety przeprowadzonej przez Millward Brown SMG KRC1 wynika, że aż 62% osób pije zimą znacznie mniej niż w cieplejszych porach roku. Paradoksalnie zimą, pomimo niskich temperatur i mniejszego pragnienia, organizm odwadnia się równie szybko. Dajemy się oszukać mniejszemu pragnieniu. Jednak wpływ suchego powietrza i przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach może mieć zgubny wpływ na nasz organizm. Dlatego latem, jak i zimą należy stosować się do zaleceń EFSA2 i pamiętać o codziennym spożywaniu 2 do 2,5l wody lub innych napojów w każdej postaci. Jeśli zimą woda nie smakuje tak dobrze jak latem, możemy sięgać po soki, nektary, kompoty, możemy pić różnego rodzaju herbaty czy rozgrzewające napary – przypomina profesor Ryszard Gellert, członek Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Nawodnienia**, kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Osoby w podeszłym wieku w strefie ryzyka 
Osoby powyżej 60. roku życia w porównaniu do innych grup wiekowych są znacznie bardziej narażone na ryzyko odwodnienia ze względu na zmniejszające się z wiekiem łaknienie, przyjmowane leki czy problemy z poruszaniem się. Badania wykazały, że zimą seniorzy przyjmują zdecydowanie mniej płynów niż pozostała część społeczeństwa Ponad 73% ankietowanych powyżej 60. roku życia przyznaje, że zimą pije mniej. Profesor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska podkreśla, jak ważna jest rola opiekunów osób starszych w zachęcaniu ich do przyjmowania stałej ilości płynów. Musimy zrozumieć, że u osób starszych ryzyko wystąpienia odwodnienia jest większe niż u innych grup wiekowych. Niektóre osoby starsze mogą mieć problemy z pamięcią i poruszaniem się, przez co nie chcą chodzić do toalety, lub mogą cierpieć na choroby, które wpływają na mechanizm łaknienia  i pragnienia. Należy dbać o to, by napoje zawsze były łatwo dostępne o każdej porze dnia i nocy. Różnicowanie smaków, a nawet kolorów może zwiększyć atrakcyjność napojów i tym samym pomóc w nawadnianiu organizmu.
Jak zadbać o siebie zimą? 

Najprostszą metodą zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom w okresie zimowym, a także dbania  o swój organizm, jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Wystarczy pamiętać o tym,  że pomimo chłodu i pozornie sprzyjających warunków dla prawidłowego nawodnienia, organizm stale wytraca wodę, nawet z oddechem. Jak przypomina profesor Gellert, woda jest jednym  z podstawowych składników naszego ciała, stanowi 2/3 jego objętości. To właśnie jest powód, dla którego powinniśmy dbać o stały, odpowiedni poziom nawodnienia. Nawet zimą, gdy wydaje się nam, że poziom płynów w organizmie utrzymuje się na tym samym poziomie. Warto również pamiętać, aby spożywać w tym okresie więcej napojów ciepłych, które oprócz właściwości nawadniających nasz organizm, pomagają również w utrzymaniu optymalnej  temperatury ciała, która po przebywaniu przez dłuższy czas na zewnątrz może grozić jego wychłodzeniem. Idealnym napojem na chłodne, zimowe wieczory będzie rozgrzewająca herbata wg poniższego przepisu:
Pomarańczowa herbata z goździkami (porcja dla 4 osób) 
4 torebki ciemnej herbaty 1 pomarańcza 1 cytryna 4 goździki 4 łyżeczki miodu imbir sok malinowy
Po zalaniu torebek z herbatą należy dodać do naparu pokrojony imbir oraz goździki. Po częściowym przestygnięciu napój przelewamy do ulubionych naczyń, wkładamy po dwa plasterki pomarańczy  i cytryny a na koniec dodajemy sok malinowy i mieszamy aby smaki się połączyły. Taka herbata  z pewnością pomoże każdemu zmierzyć się z mrozem za oknem.

No votes yet.
Please wait...