Dieta po porodzie – czego unikać

Ciąża związana jest z wieloma zmianami nie tylko w stylu życia, funkcjonowaniu naszego organizmu, ale także i jego potrzeb. W skład nich wchodzą słynne zachcianki, ale też przeciwskazania czy rekomendacje, co do tego, jakie typu pożywienie, w jakich ilościach powinniśmy przyjmować. Niestety, okres pociążowy, zwany także postpartum nie oznacza pełnego porzucenia zasad odżywiania. Są one inne, mniej restryktywne, lecz wciąż określają sposób w jaki powinniśmy się odżywiać.

W skład ogólnych i bardziej uniwersalnych porad wchodzą takie jak prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia czy unikanie dążenia do radykalnego chudnięcia w szybkim czasie od porodu. Okres ten związany jest nie tylko z samym funkcjonowaniem ciała matki, odpowiednim zadbaniem o zdrowie, lecz także, dla osób, które decydują się na karmienie piersią, organizmem dziecka. Przyjmowany przez nie pokarm musi być dla dziecka bezpieczny, a to, związane jest ze stanem zdrowia oraz tym, co osoba karmiąca piersią spożywa. Niektóre elementy diety wymagają ich ograniczenia, lub też całkowitego wyeliminowania. Wiedzę co do planowania takowej diety zapewni Ci także kurs dietetyki. Przedstawimy Ci najważniejsze z nich oraz wytłumaczymy powód, który za tym stoi.

Alkohol

 W przypadku spożywania alkoholu zdania są podzielone. Panuje konsensus by unikać wysokoprocentowych napojów alkoholowych. Spotkać się można z nawoływaniami do całkowitego unikania spożywania tych substancji, niektórzy bywają jednak bardziej otwarci na tę opcje, mają na uwadze długi okres abstynencji jaki musiała przejść osoba w ciąży. Alkohol przedostaje się do organizmu dziecka wraz z karmieniem piersią, a to wpływa na rozwój dziecka, zaburzając go, spowalniając i powodując różne problemy rozwojowe. Może obniżyć także ilość pokarmu produkowanego przez organizm osoby karmiącej. Jeśli pijesz jednak alkohol, odczekaj przynajmniej 4h po jego spożyciu przed karmieniem dziecka.

Kofeina      

Mowa w tym przypadku nie tylko o odpowiedzialnej konsumpcji kawy, lecz wszystkich produktów zawierających kofeinę jak właśnie kawa, czekolady, napoje słodzone jak i również herbata (teina). Substancja przedostaje się bowiem do pokarmu dziecka, działają pobudzająco, zaburzając rytm snu. Nie musisz jednak całkowicie z jej rezygnować, modyfikacja w diecie dotyczy ilości jej spożywania. 2-3 filiżanki kawy powinny być limitem, którego ze względu na zdrowie, lepiej jest nie przekraczać.

Fast-foody

W tym przypadku nie musisz unikać ich jak ognia, jest to rekomendacja zdrowotna. Są one pozbawione potrzebnych witamin i nie powinny stanowić substytutu bardziej zdrowych alternatyw. Wpłynie to także negatywnie na Twój proces powrotu do stanu ciała sprzed ciąży.

Niektóre ryby – bogate w rtęć

W przypadku konsumpcji ryb modyfikacją ulec musi konsumpcja niektórych z nich, niecałkowite odejście od ich spożycia. Takie ryby jak mieczyk, rekin, makrela królewska czy płytecznik zawierają wysokie stężenie toksyn -rtęci, która może mieć dewastacyjne konsekwencje na rozwój mózgu dziecka. Proces ten może zostać przez tę substancję hamowany. Ograniczyć natomiast powinniśmy spożycie także i puszkowanego tuńczyka. Ryby, owoce morza, zawierają jednak wartościowe kwasy omega 3, które ciężko znaleźć w innych produktach spożywczych. Niech Twoja dieta zawiera ryby, ale te właściwe.

Dania pikantne oraz zawierające czosnek

W tym przypadku trudność polega na wpływie tych aromatycznych elementów wielu potraw na zapach i smak mleka. Może to wywołać niechęć dziecka do pokarmu ze względu na jego zbyt intensywny smak czy zapach.

Jedzenie powodujące wzdęcia

W celu uniknięcia wystąpienia problemów żołądkowych u Twojego dziecka, postaw na dietę, w której ograniczysz jedzenie bogate w kwasy, pikantność i silne smaki. Są to takie produkty jak m.in. cytrusy, pomidory, brokuł, kalafior, sery. Wzdęcia są o tyle bardziej prawdopodobne, iż układ trawienny dziecka jest dopiero w trakcie rozwoju, ciężej mu przyswoić te produkty.

Alergeny

Najbardziej uniwersalną radą, szczególnie istotną w przypadku jedzenia będącego częstym powodem alergii jest – obserwuj reakcję dziecka, na jedzenie, jakie mu dostarczasz. Warto mieć na uwadze potencjalne alergeny, obserwować ewentualne pojawianie się podrażnień, wysypek i innych reakcji alergicznych. Żywność je powodującą wyeliminować i z własnego jadłospisu.

No votes yet.
Please wait...